Aktuelnost

 

UDRUŽENJE „AGROPROFIT” PREDLAŽE ZAKON O MLEKU I MLEKO ZA ĐAKE

Novi Sad, 23.februar 2024.

  • Bez mlečnog govedarstva, gde je simentalska rasa najbrojnija, nemamo šanse za izvoz junetine.

Upravni odbor Udruženja „Agroprofit” iz Novog Sada danas je analizirao uticaj opadanja broja muznih krava na tovno govedarstvo.

Predsednik udruženja Čedomir Keco upozorio je da oko 400.000 telenja godišnje u Srbiji ozbiljno smanjuje učešće stočarstva  u bruto društvenom proizvodu i da se ne zna gde će stati, jer iz pojedinih regiona (Stig,  Šumadija) stižu vesti o novoj prodaji krava. Stalni rast broja kvalitetnih tovnih rasa u ovom času  nije dovoljan za pokriće nedostatka junadi u tovu. Prema nepotpunim podacima, trenutno se klanicama nudi oko 3.000 junadi. Cena od 2,8 evra/kg  je povećana na tri evra, što prihvata mali broj nakupaca. I po dva-tri dana kruže da bi utovarili vozilo.

Koliko smo kao zemlja tragali za kupcem u inostranstvu sada smo došli da ne možemo napuniti dva broda za Bliski Istok. Ukoliko do kraja godine uspemo da utovarimo 90.000 junadi, imaćemo dovoljno ovog mesa za svoje potrebe. Ako bi se tovljači vratili ovom poslu na 5.000 farmi, bilo bi i kvalitetne robe za strana tržišta.

Sutra u Beogradu o proizvodnji mleka i prometu razgovaraju vlasnici farmi, a u Mužlji odgajivači tovnih rasa goveda.

Za sastanak u Mužlji Upravni odbor Udruženja „Agroprofit” pripremio je predlog mera o tovnom govedarstvu, među kojima je prva  o isplati duga. Donosimo predloge u celini i šta su zahtevi odgajivača prema Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

***

  1. Isplata podsticaja i sredstava za nabavku kvalitetnih priplodnih grla i premija za tov za 2022.godinu. U našoj Proizvodnoj grupi više od polovine odgajivača nisu dobili novac po nijednoj osnovi. Poseban finansijski i statusni problem je zakašnjenje isplate za krave i nabavku priplodnih grla.
  2. Povećanje podsticaja za krave dojilje sa 40.000 na 50.000 dinara u 2023. godini stabilizovao bi ovaj sektor, kao i utvrđivanje iznosa od 10 miliona dinara po gazdinstvu za nabavku kvalitetnih grla, sa 50 odsto učešća gazdinstva. Podržavamo predlog da se za kvalitetne mlečne krave izdvoji 40.000 dinara po grlu, što bi uz premije za mleko od 15 din/litri ekonomski učvrstilo stanje u mlečnom govedarstvu.
  3. Kao meru za povećanje stada kvalitetnih tovnih rasa vidimo u sledećem: da se u zakon  o stočarstva unese „tovni simentalac”; da se odgajivaču koji zadržava junice za priplod sa sopstvene farme izdvaja podsticaj u iznosu od 120.000 dinara, za najviše 10 junica, starosti  210 dana, bez prava prodaje 36 meseci.
  4. Za dalji napredak kvalitetnog tovnog govedarstva  neophodna je hitna intervencija Ministarstva poljoprivrede da se pašnjaci vrate stočarima uz upravljanje od strane države. Uprava za zemljište je bespravno dodelila pašnjake za oranice i dugoročan zakup, polazeći od tvrdnje da je to „poljoprivredno zemljište”, a ne od interesa stočara. Tako se pašnjaci preoravaju na severu Banata i u južnom Banatu.
  5. Potrebno je da se spreči i sankcioniše uvoz teladi za tov bez primene karantina, što je u prošlosti nanelo ogromne štete farmerima, a omogućilo veliku korist uvoznicima.
  6. Molimo za podršku udruženju za sprovođenje programa edukacije o tovnom govedarstvu i sistemu krava-tele u regionima gde postoje dobri pašnjački uslovi, gde nam je potrebna aktivnost savetodavnih službi. Istovremeno očekujemo podršku za realizaciju projekta proizvodnje kvalitetnog junećeg mesa pod sloganom „Junetina iz prirode-RS”, što podrazumeva primenu posebnog programa držanja i tova. Udruženje ima i okvirni program za osposobljavanje farmera za dobijanje sertifikata „odgajivač goveda – junetina iz prirode”.

***

Upravni odbor smatra da je u celom sektoru poljoprivrede i agroindustrije potrebno povećati kompetentnost i uvesti i nove institucije u praksu, jer se pokazalo da iz državne administracije izlaze odluke koje nemaju stručno niti ekonomsko, a neke i pravno pokriće. Za ukupne ekonomske i političke prilike u zemlji nije prihvatljivo elementarno neslaganje među kreatorima agrarne politike, kao što je pokazao slučaj o prelimanima na uvoz sireva.

Udruženje „Agroprofit” ponavlja inicijativu da se po hitnom postupku donese Zakon o mleku, osnuje Uprava za stočarstvo i uvede ombudsman za hranu. Da smo imali Upravu za stočarstvo ona sigurno ne bi uvoz prasadi obrazložila kao bitno za razvoj našeg svinjarstva, već bi izašli sa merama ulaganja u reprodukciju. Ubrzano smo promenili status zemlje i srozali prehrambenu sigurnost. Tako smo sada u sektoru nedostatnosti za mleko i meso, ali nemamo ni mere zaštite za povrće i voće. To su i  razlozi za rast cena i inflaciju.

Pomenuti zakon o mleku bio bi solidan alat za regulisanje celog sektora, a ne da se stvari rešavaju snagom ulice ili medijskim nastupima.

Zakon bi omogućio da se legitimno uvede i „mleko za đake”, kao pozitivna zdravstvena i socijalna mera.

KOLIKO ĆE DRŽAVA ODVOJITI ZA LITAR OTKUPLJENOG MLEKA?

Prema iznetim zahtevima farmera, vezanih za povećanje premija za mleko po litri, od 15 i 20 dinara, semafor pokazuje sledeću računicu: premije za krave iznose 3 milijarde i 900 miliona dinara, a premija od 15 dinara i za prosečnu mlečnost od 4.500 litara za 130.000 krava iznosi 8 milijardi i 775 miliona dinara. Ako se premija poveća na 20 dinara, taj iznos bi bio 11 milijardi i 700 miliona dinara. Ako bi se povećala premija po kravi, ukupno izdvajanje iz budžeta bi bilo oko 15 milijardi i 608 miliona dinara. Po prvoj varijanti poreski obveznik bi za svaki prerađenu litru mleka izdvojio 21,70 dinara, a po drugoj varijanti 25,60 dinara.



---
 
Subvencije --- 

---> KLIKNITE OVDE! <---




---
 
Pregled Cena Žitarica --- 

---> KLIKNITE OVDE! <---


--- Vaš komentar na nove cene žitarica 
---  
---> KLIKNITE OVDE! <---



--- Besplatni Agro Saveti 
---
---> KLIKNITE OVDE! <---