četvrtak, oktobar 3Agro servis

AUTOHTONE RASE KRAVA NA STAROJ PLANINI

 

Stara planina, 2. jul 2015.

Izvor: RTV

Ekstenzivni način gajenja stoke u Vojvodini je malo zastupljen, ali na jugu Srbije, na Staroj planinini, malobrojni stočari trude se da očuvaju stare autohtone rase, pa čak i proizvode meso po organskim principima, koje se prodaje samo u ekskluzivnim beogradskim restoranima i hotelima.

Najveće stado krava rase buša u Srbiji nalazi se na obroncima Stare planine. Broji preko 280 grla, a zastupljene su bele, crne, sive, crvene i par tigrastih buša, koje su, kako nam je rekao naš domaćin, prava retkost i samo ih ima na ovoj farmi.

Nikodije Velinov, koji na farmi vodi selekciju stada, kaže da se trude da očuvaju genetski resurs, a posebno vode računa o odabiru rasa i načinu ishrane, koja je veoma važna za proizvodnju organskog mesa.

To podrazumeva ispašu tokom cele godine, a kada se i dohranjuju daje im se seno od prirodnih trava.

Nikodije Veselinov, inače zootehničar, kaže da od tih krava imaju samo meso i to organsko. Jedini problem predstavlja to što je jedina organska klanica čak u Subotici a nakon toga meso se odzvozi za Beograd.

Iako je skoro izumrla, buša se sve češće gaji na Staroj Planini. Stočari je dovode sa Peštera, Bosilegrada, Vlasine i Kosova.

Martin Krstov iz sela Brebevnica je još jedan stočar koji gaji buše, bivole i autohtone rase konja, ovaca i koza. Kaže da je stado 280 dana na ispaši, a za čuvanje stada koristi električnu pastiricu.

"Uzgajam autohtone rase da bi moja deca znala da postoje a kasnije i unuci", kaže Krstov.

Karakačanska ovca i balkanska koza gaji se isključivo zahvlajujući entuzijazmun stočara iz sela Kamenica na obodu Stare Planine. Te rase daju manje mleka, ali je ono masnije, pa se dobija kvalitetan sir, kaže naš domaćin Goran Kostić.

Sir prodaje seoskim domaćinstvima koja se bave turizmom.

Pored ovaca i koza Goran uzgaja i balkankse magarice isključivo zbog mleka koje je lekovito i naročito dobro za asmatičare.

Ostavite odgovor

Dozvoli obaveštenja o novim vestima! Da Ne hvala