SRBIJU PRITISKAJU DA MENJA ZAKON O GMO
Novi Sad, 25. januar 2013.
Mada su skoro svi saglasni da Srbiji nije potrebna genetski modifikovana hrana, veliko je pitanje da li će naša država moći da se odupre nastojanjima da se obaveže na uvoz i distribuciju genetski modifikovanih proizvoda. Naime, strane svetske kompanije koje proizvode GMO su monopolisti i imaju političku podršku, što im omogućava da ta hrana, koju građani uveliko konzumiraju, bude prisutna u velikim količinama u skoro svim zemljama. Očigledno je da Srbiju jake svetske kompanije koje proizvode GMO “pritiskaju”, kao i da iza njih stoje njihove matične države. Da je to tako, jasno je i iz izjave predstavnika ambasade SAD u Srbiji koji ocenjuju da se srpski zakon o zabrani GMO hrane mora menjati, jer bi se u suprotnom moglo dogoditi da budu obustavljeni pregovori za učlanjenje Srbije u STO, ali bi i ako ne dođe do izmene zakona to moglo biti prepreka u bilateralnim odnosima naše države i SAD. Jasno je, dakle, Vladi Srbije stavljeno do znanja šta joj valja činiti ako hoće u STO, a druge strane i svim građanima naše države je jasno šta im valja činiti ako hoće da imaju zdravu hranu i izbegnu veći uvoz i distribuciju GMO hrane.
Po mišljenju Miladina Ševarlića, predsednika Društva agrarnih ekonomista, ukoliko Srbija sa STO sporazumno ne reši pitanje uvoza i distribucije genetski modifikovanih proizvoda, trebalo bi da se raspiše referendum na kome bi se građani izjasnili da li prihvataju takve proizvode ili ne. On ističe da bi se, uz dobru volju STO, mogao naći način da Srbija dobije članstvo i to na taj način što bi za našu državu važila ista pravila koja važe u Evropskoj uniji.
– Ustupak bi mogle da učine SAD uz saglasnost njihovih kompanija koje se bave takvom proizvodnjom tako da Srbija prihvati važeće uslove po pitanju genetski modifikovanih organizama i proizvoda na gazi GMO na teritoriji EU, od momenta kada postane punopravna članica Unije. Na taj način bi se izbegle sve dileme tipa “štapa sa šargarepom”, koji se Srbiji nude već više od jedne decenije, a istovremeno ne bismo bili u gorem položaju nego što su zemlje EU koje se različito ponašaju prema GMO – objasnio je Ševarlić.
On ističe da ne vidi razlog da Srbija sa ovakvim potencijalom za poljoprivredu proizvodnju, zemljišnim, vodnim i klimatskim uslovima preuzima na sebe ovezu da proizvodi genetski modifikovne proizvode koji su nebezbedni za potrošače. Jer, u slučaju da Srbija dozvoli genetski modifikovano seme i sadni materijal, a potom i životinje, odnosno stočni pomladak, ona bi, naglašava on, postala uvozno zavisna i godišnje po tom osnovu imala gubitke od oko pola milijarde evra.
Inače, pitanje odnosa prema proizvodima od GMO različito je regulisano u pojedinim državama Evrope, ali je u svim preneto u nacionalnu nadležnost, odnosno država je ta koja ima obavezu da odlučuje o uvozu i proizvodnji ovih proizvoda, jer se tako na direktan način brine o zdravlju građana. U svim državama Evrope svi proizvodi moraju biti označeni da su na bazi sirovina od GMO, a postoji mala površina i pod genetski modifikovanim proizvodima, pre svega kukuruzom, krompirom i nešto malo sojom, u Rumuniji i Španiji. Ševarlić, koji je i profesor Poljoprivrednog fakulteta u Zemunu, objašnjava da su pojedine zemlje, kao Bugarska, liberalizovale zakon o GMO, ali su pod pritiskom javnosti stopirale taj proces, a Mađarska je na putu da totalno zabrani i uzgoj i korišćenje GMO . Švajcarska je, dodaje, stavila moratorijum na bilo kakvu raspravu o GMO do 2017.godine.
Na kraju, profesor Ševarlić je podsetio i na podatak da su poslednja istraživanja iz 2011.godine pokazala da oko 80 odsto građana Srbije nije uopšte za genetski modifikovane proizvode.
– Ukoliko pod pritiskom SAD i naših unutrašnjih lobista, budemo primorani da raspravljamo o izmeni Zakona o GMO, predlažem svim lokalnim samoupravama, opštinama, upravnim okruzima i Skupštini Vojvodine da usvoje deklaracije i proglase svoja područja zonom bez GMO i pre donošenja eventualnih izmena i dopunama Zakona o GMO – zaključio je Ševarlić. (Ljubinka Malešević, Dnevnik)
SPORNA FRANCUSKA STUDIJA
Francuska studija koja je povezala jedan tip genetički modifikovanog kukuruza sa zdravstvenim rizikom za pacove nije naučno dovoljno kvalitetna da bi se iz nje smeli izvlačiti zaključci o sigurnosti takvih uslova, zaključeno je u izveštaju tela Evropske unije za sigurnost hrane, čime je EU nastavila da ignoriše studije o štetnosti GMO kukuruza.
Francuski naučnici objavili su da su pacovi hranjeni genetički modifikovanim kukuruzom kompanije “Monsanto” ili oni koji su bili izloženi „Monsantovim” herbicidom “raundopom” pod povećanim rizikom od obolevanja od tumora, oštećenja nekih organa i preuranjene smrti. Uprkos toj studiji Brisel prećutno odobrava GMO. Međutim, ima i onih koji veruju fracuskim naučnicima. Tako je zbog njihove studije Rusija privremeno zabranila uvoz tog kukuruza, a i francuska vlada najavila je da će zabraniti uvoz potvrde li se ti rezulati, ali drugi stručnjaci dovode u pitanje metode kojima je studija sprovedena. “Monsanto” je, pak, objavio da je uveren da su njegovi proizvodi dokazano sigurni.