utorak, mart 25Agro servis

DRŽAVA NE ZNA KOLIKO IMOVINE IMA

 

Novi Sad, 26. novembar 2014.

Izvor: RTV

Država i dalje ne zna koliko imovine ima u svom posedu, zbog nepostojanja jedinstvenog registra. Državna imovina, na taj način se koristi, bez plaćanja zakupa, a republika Srbija gubi milijarde dinara svake godine, upozoravaju u "Mreži za restituciju".

Uprkos obavezi da napravi centralni registar u skladu sa Nacionalnom strategijom za borbu protiv korupcije, to, izgleda, neće biti učinjeno ni u naredne tri godine.

"Zbog nepopisivanja državne imovine još od devedesetih godina prošlog veka, republika Srbija trenutno nema u evidenciji preko milion i po hektara šumskog i poljoprivrednog zemljišta", tvrdi Mile Antić iz "Mreže za restituciju". Tome, kako kaže, treba dodati još i građevinsko zemljište, koje takođe nije potpuno popisano, a dobrim delom je uzurpirano sumnjivim privatizacijama. Kada se sve sabere, država je oštećena za nekoliko milijardi evra, ocenjuju u "Mreži za restituciju".

"To je sve dovoljno za jedan ogromni alarm da konačno vlasti u Srbiji počnu da vode računa o nečemu čega ima, a o čemu se apsolutno u najvećoj meri nedomaćinski gazdovalo. U tom kontekstu sa strane Direkcije za imovinu koja je nadležna, napravljeni su neki iskoraci, ali oni predstavljaju kap u moru. Nažalost, ogromna državna imovina lako će postati plen velike pljačke ukoliko se ne bude završila ta evidencija", kaže Mile Antić, "Mreža za restituciju".

Nepravilnostima u popisu javne imovine bavio se i državni revizor, koji će naredne godine dati izveštaj o raspolaganju nepokretnostima u vlasništvu države.

"U završnom računu budžeta videli smo da je ta imovina podcenjena za nekih 13 milijardi dinara i to je upravo ključno pitanje od koga smo krenuli na osnovu naših revizija, da vidimo šta to nije dobro, kako se evidentira, kako se raspolaže imovinom, jer na taj način su umanjeni mnogi prihodi budžeta Republike Srbije, jer se objekti daju u zakup, a zakup se ne plaća i ne evidentira", kaže Radoslav Sretenović, predsednik Državne revizorske institucije.

Republika Srbija je dužna da kompletno evidentira državnu imovinu, jer je na to obavezuje Nacionalna strategija za borbu protiv korupcije, a za popisivanje je nadležna republička Direkcija za imovinu.

U republičkoj Direkciji za imovinu Republike Srbije navode da je izmenom Zakona o javnoj svojini produžen rok do oktobra 2016. za uspostavljanje javne svojine autonomne pokrajine, odnosno jedinica lokalne samouprave, što znači isključenje iz državne svojine. Zbog toga se realno, može očekivati da će se tek 31. maja 2017. steći zakonski uslovi da Direkcija Vladi može podneti prvi potpuni godišnji izveštaj o stanju nepokretnosti u javnoj svojini za prethodnu godinu.

U Direkciji ističu i da je jedan od razloga neažurne evidencije, nedostatak kazni za one koji ne prijave korišćenje imovine u državnom vlasništvu, zbog čega je neophodna dopuna Zakona o javnoj svojini.

Ostavite odgovor

Dozvoli obaveštenja o novim vestima! Da Ne hvala