Beograd, 24. april 2015
Izvor: RTV
Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine Srbije objavilo je da će Evropska komisija (EK) tražiti dugoročna rešenja za probleme u srpskom agraru i očekuje da će zaštitne mere za proizvođače mesa i mleka biti privremene.
"Evropska komisija u potpunosti razume situaciju u srpskom agraru i podržava poljoprivredne proizvođače, ali nije srećna zbog uvođenja zaštitnih mera za meso i mleko i nada se da će one biti privremene", izjavila je ministarka poljoprivrede i zaštite životne sredine Snežana Bogosavljević Bošković u Briselu nakon sastanka sa zamenicom Generalnog direktora za poljoprivredu i ruralni razvoj EK Monik Pariat.
Na sajtu Ministarstva se navodi da Boškovićeve rekla da EK i Direktorat smatraju da se moraju tražiti dugoročna rešenja za srpski agrar.
"Pariat je u ime Direktorata istakla da u potpunosti razume situaciju u sektoru poljoprivrede u Srbiji, jer su se u sličnoj situaciji nalazile i druge države kandidati u fazi kada su bile pred pristupanjem članstvu u EU", kazala je Boškovićeva.
Pariat, je ipak, istakla da Evropska komisija i Generalni direktorat nisu srećni zbog uvođenja mera za koje, kako kaže, ne postoje jasni argumenti i pokazatelji.
"Ona je izjavila da se nada da će mere koje smo već preduzeli biti samo privremene, a da se moraju tražiti dugoročna rešenja, posebno na planu implementacije IPARD programa", objasnila je Boškovićeva.
Zbog toga je Pariat insistirala da se u Srbiji što pre uspostave sve neophodne strukture i da počne korišćenje sredstava koja su opredeljena kao sredstva u okviru IPARD programa za podršku sektoru poljoprivrede.
Boškovićeva je istakla da ministarstvo zajedno sa Vladom Srbije intenzivno radi na razvoju agrarnog sektora i usklađivanju domaćeg zakonodavstva sa pravnim tekovinama EU, ali da trenutno stanje u proizvodnji mesa i mleka nameće potrebu za uvođenje određenih zaštitnih mera.
Vlada Srbije dala je juče saglasnost da Republička direkcija za robne rezerve od 27. aprila do 30. juna kupi mleko domaćih proizvođača prerađeno u mleko u prahu za šta je obezbeđeno 500 miliona dinara.
Otkupna cena obranog mleka u prahu biće 420, a punomasnog 460 dinara po kilogramu, sa PDV-om.
Nekoliko nedelja pre toga Direkcija za poljoprivredu grada Šapca i više udruženja proizvođača mleka, zbog velikih viškova mleka koji su nastali zbog uvoza, uputili su zahtev da se preko Republičkih robnih rezervi pomogne proizvođačima, jer sedamdeset odsto uvezenog mleka u Srbiju dolazi iz Bosne i Hercegovine, a 30 odsto iz zemalja Evropske unije.
Nacionalna asocijacija prerađivača mleka (SEDA) pozdravila je odluku Vlade Srbije da se otkupe viškovi mleka preradom u mleko u prahu.
SEDA smatra da je ovom odlukom učinjen pozitivan korak ka ublažavanju negativnih efekata krize u mlekarskom sektoru i očuvanju proizvodnje na domaćim farmama.
Ta asocijacija istovremeno napominje da se mlekarski sektor suočava sa kompleksnim izazovima zbog poremećenih ekonomskih odnosa Evropske unije i Rusije i plasmanom viškova mleka i mlečnih proizvoda iz Evrope u CEFTA region, uključujući i Srbiju.
U novonastalim okolnostima, domaće mlekare su pod pritiskom niskih uvoznih cena EU proizvoda u regionu, pa je izvoz na tradicionalna tržišta višestruko umanjen, a time je ugrožen i otkup mleka sa domaćih farmi.