ADITIVI I RAČUNICA GASE PROIZVODNJU „BERLEJA“
Novi Sad, 23. decembar 2013.
Izvor: „Dnevnik“
Proizvodnju duvana sorti „berlej“ i „virdžinija“ u narednom periodu ugrožava usvajanje člana 6 nove „duvanske direktive“ Evropske komisije, kojom se zabranjuje proizvodnja „blend“ cigareta te za egzistenciju strahuju farmeri u Evropi, svetu pa i Srbiji, gde je ove godine pod duvanom bilo 5.775 hektara s rodom od oko 7.000 tona suvog lista, najviše upravo pod pomenutim sortama.
„Virdžinija“ je prethodne dve i po decenije inače potisnula „berlej“, tako da su površine pod „virdžinijom“ sada višestruko veće. Kako će se „duvanska direktiva“ EU odraziti na status proizvođača žutog lista i uposlenost prerađivačkih kapaciteta u Srbiji, tek će se podrobnije sagledati.
Međutim, izvesno je da će zabranom upotrebe niza sastojaka koji se koriste u klasičnoj proizvodnji duvana, ili mu daju specifičan ukus, miris i boju, praktično nestati potreba za sortama duvana koje moraju biti tretirane takvim supstancama. Sorte „virdžinija“ i „berlej“ su upravo takve sorte i najzastupljenije su u proizvodnji žutog lista kod nas, a po članu 6 „duvanske direktive“, najnepoželjniji je „berlej“.
Nasuprot novim uslovima koje diktira EU, kompanija JTI je još ranije odlučila da iz ekonomskih razloga više ne ugovara proizvodnju „berleja“, ali najavljuje da će povećavati proizvodnju „virdžinije“. I dok se zbog zabrane aditiva u proizvodnji cigareta „berleju“ najcrnje piše, strahuje se da bi to uvećalo probleme s „crnim“ tržištem.
„Suviše je rano da govorimo o tome kako će revizija EU Direktive za duvanske proizvode uticati na našu fabriku u Senti, s obzirom na to da se još uvek pregovara o brojnim merama u okviru zvaničnog predloga između Evropskog parlamenta, Saveta i Komisije“, izjavio je direktor korporativnih poslova i komunikacija kompanije JTI za Zapadni Balkan, Goran Pekez. „Međutim, možemo reći da ne postoje naučno zasnovani dokazi da bi zabrana određenih aditiva ispunila ciljeve Evropske unije u pogledu zdravstvene politike. Zabrana čitavih kategorija proizvoda, kao što su na primer mentol cigarete, bez sumnje bi stvorila priliku za kriminalce koji se bave krijumčarenjem cigareta, zato što bi potrošači bili u iskušenju da kupe proizvode koje žele na ilegalnom tržištu. S obzirom na to da je srpsko tržište već pogođeno sve većom ilegalnom trgovinom rezanim duvanom, stroži režim bi samo povećao taj problem.“
Pekez naglašava da kompanija JTI podržava razvoj režima kojim bi se regulisali sastojci duvanskih proizvoda, ali samo ako obim tog režima, uključujući zahteve za izveštavanjem, testiranjem, procenom i odobravanjem sastojaka, omogućava postizanje legitimnih ciljeva.
„Mi podržavamo principe regulative koja je efektivna, racionalna i proporcionalna i koja je zasnovana na otvorenom dijalogu i uključuje sve zainteresovane strane“, dodao je Pekez. „Što se tiče tekućeg poslovanja JTI u Srbiji, kompanija namerava da pregovara o povećanju površina sa zasadima duvana tipa „virdžinija“ i u skladu s time, planira da dodatno poveća obradu duvana.
NE ISPLATI SE
Po tvrdnjama JTI , više ne postoji ekonomska isplativost da se proizvodnja „berleja“ nastavi. O toj odluci JTI je obavestio proizvođače s kojima je u ovoj godini ugovarao proizvodnju. JTI će proizvođačima „berleja“ kao obeštećenje isplatiti nadoknadu u visini prosečne godišnje zarade od proizvodnje duvana, dok će proizvođačima koje je kompanija kreditirala biti ponuđen otpis dugova.