četvrtak, oktobar 3Agro servis

I HLEB PRODAJEMO NA CRNO!

 

Beograd, 31. decembar 2013

Izvor: Večernje novine

Mlinsko-pekarska industrija upozovara da se 50 odsto poslovanja odvija nelegalno. Pšenica se kupuje van legalnih tokova, a tako i brašno prodaje pekarama

Svaka druga vekna na našem tržištu proizvedena je na crno, a u mlinarskoj i pekarskoj industriji više od 50 odsto rada odvija se nelegalno, izjavio je Zoran Drakulić, član saveta direktora Poreske uprave i vlasnik "Point grupe" i ocenio je da se država nije na pravi način organizovala u borbi protiv sive ekonomije.

Pojedini mlinovi u Srbiji, kako je naveo, kupuju pšenicu na crno, i na isti način pekarama prodaju brašno, i zbog tako nelojalne konkurencije, industrijske pekare i mlinovi su u izuzetno teškoj situaciji. U mlinarskim preduzećima tvrde da je situacija još dramatičnija.

– Zvanična statistika registruje jedva oko 20 odsto proizvodnje hleba u Srbiji, iz čega se može zaključiti da u onih 80 odsto statistički neregistrovane proizvodnje veliki deo čini sivu ekonomiju u pekarstvu – kaže, za "Novosti",Zdravko Šajatović, zamenik direktora "Žitovojvodine". – Što se tiče evidencionih markica za brašno, njih lepi ogromna količina proizvođača brašna, što je i poljoprivredna inspekcija utvrdila. Problem je što se i brašno sa nalepljenim markicama prodaje "u gotovini", mimo tokova legalnog platnog prometa, i to je "hrana" za sivu ekonomiju u pekarstvu.

Šajatović napominje da konačno postoji i politička volja da se nešto uradi, da se sredi tržište. Uspeli su, kaže, da konačno načnu tu tvrđavu sivu ekonomiju. Ali, od te volje do realizacije veoma je dug put.

PREHRANA I DUVAN

Siva ekonomija najveća je u prometu poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, zatim duvanskih proizvoda, u ugostiteljstvu, prevozu, zanatskim uslugama… Stručnjaci ističu da je carina "rak-rana" u sistemu poreske kontrole i u borbi protiv sive ekonomije. Imajući u vidu pad potrošnje, kao i visoku nezaposlenost i u narednoj godini se očekuje dodatni plan naplate poreza od 10 odsto.

– Godišnje se u Srbiji potroši ukupno oko 720.000 tona brašna, od toga 150.000 tona ode u izvoz – dodaje Šajatović.

– Dakle, naše potrebe su 570.000 tona godišnje. Inače, iz godine u godinu pada potrošnja hleba kod nas, tako, prema poslednjim podacima, godišnje iznosi 104,7 kilograma po stanovniku, dok je u EU 40 kilograma. Kod peciva beležimo blagi rast i sada iznosi oko sedam kilograma.

Struktura potrošnje je takva da najviše brašna ide za hleb, peciva, pa za konditore, testenine i za kućnu upotrebu. Kod nas posluje preko 300 mlinova i oko 7.000 malih zanatskih pekara. Ne postoji zvaničan podatak koliko ima industrijskih mlinova.

CENE MIROVALE

U poslednje dve godine cena vekne hleba "sava" od pola kilograma od belog brašna tip 500 nije povećavana. U tom periodu je uredbama vlade ograničavana i snižavana cena osnovne vrste hleba, kretala se najčešće do 48, a početkom ove godine "gornja" cena je smanjena na 44 dinara. U zavisnosti od regiona Srbije, najprodavanija vekna belog hleba sada može da se kupi i upola te cene, za 25 dinara.

Ostavite odgovor

Dozvoli obaveštenja o novim vestima! Da Ne hvala