NOVAC NAMENJEN BRAZDI OSTAO ZA SLIKANJE
Čedomir Keco
Lepo je čuti da je državna kasa punija od očekivanja, da su to videla i gospoda iz Monetarnog fonda i da su svi izgledi da će se penzije uskoro povećati – vratiti na stare iznose!
Šta ova priča znači za registrovana poljoprivredna gazdinstva? Nažalost – ciničnu poruku i provokaciju. U Agrarnom budžetu Ministarstvo poljoprivrede nije predvidelo zakonsku obavezu da izdvoji novac za podsticaje u biljnoj proizvodnji – 6.000 dinara po hektaru – oko 11 milijardi dinara. Zbog toga za njih je ovako dobar budžet loš budžet.
Za ovu namenu podsticaja izdvojeno je svega 2,7 milijardi dinara i značajan deo je i isplaćeno, ali to se nije desilo sa dugom iz prethodne godine za deo obaveza. Izgleda da u ovoj godini ukupno na račune gazdinstava nije uplaćeno više od pet milijardi ( tu je i IV kvartal premija za mleko iz 2014. godine), što znači da od poštovanja zakonske obaveze za isplatu podsticaja država preko svog Ministarstva odustaje. To je prevara poljoprivrednika koju Vlada može i treba da otkloni.
Da bi se cela mahinacija svela u zakonske okvire, za podsticaje je potrebno još najmanje sedam milijardi, a možda i više, ali to bez rebalansa državne kase nije moguće izvesti. Rebalans još niko ozbiljno ne pominje, a sigurno će ga biti.
Isplata ovakvog iznosa podrazumeva još dva ozbiljna posla – planiranje mesečnih rata od 1. juna od najmanje po tri milijarde, gde bi bile uračunate i druge premije, što se prijavljuje Trezoru i te isplate su uvek na odvagi po prioritetima. Ali, to podrazumeva i da Uprava za agrarna plaćanja duplo poveća dnevni učinak u obradi naloga. Trenutno oba pomenuta poteza su daleka stvarnost za Ministarstvo poljoprivrede, koje je „zaboravom” upisa podsticaja za biljnu proizvodnju ceo kabinet premijera Vučića dovelo na rub srama.
Ko će platiti ovaj greh? Svi su izgledi – niko!?
Sa ovom situacijom „poljoprivredncii premijera Vučića” iz resornog ministarstva još nisu izašli pred ministra finansija Dušana Vujovića, o tome gde su pogrešili, a kada će, videćemo, a bez njegovog potpisa sve priče su uzaludne. Pitanje je da li je propust stigao i do samog premijera?
Međutim, istina može biti i na drugoj strani. Šta ako je ova podvala planirana da bi se država hvalila kako u kasi ima novca više od očekivanja. To bi išlo u prilog onima koji tvrde da „Vlada i nije za male paore i bolje je da ti mali što pre propadnu, jer su Srbiji dovoljna dva-tri mega mesara i desetak veleposednika”. Ova priča je glasnija posle hvale od strane premijera Vučića kompanije „Matijević”, koja je u privatizaciji kupovala oranice i po 600 evra za hektar.
Ministarstvo poljoprivrede svoj propust ne može objasniti i reći zašto je iz podsticaja izbacilo male, a najbrojnije.
Tako smo došli i do situacije – jedni se slikaju sa punijom državnom kasom, a drugi mogu da pokažu prazne novčanike.
Poznato je da su državne pare – 6.000 dinara po hektaru na računima gazdinstava već godinama prve prolećne pare i da se njima oni najviše obraduju. Da li će stići tokom leta, o tome se još ćuti.
Udruženja poljoprivrednika još uvek ne veruju da je sve ovo oko premija naša stvarnost, a zapravo time potvrđuju da su oni organizovani samo za dnevne političke potrebe i da gledaju u račun kada će im stići novac iz državne kase za poslušnost i „ne talasanje”.