subota, april 26Agro servis

Klanična industrija

 

VIŠAK TOVLJENIKA: „TENIS” BEZ ODLUKE O INVESTICIJI U SRBIJI – „GERINGER” ČEKA POMOĆ VLADE?

Štutgart/Novi Sad, 29. decembar 2015.

Kompanija klanična industrija „Tenis” iz Štutgarta još nije donela odluku o investiranju u Srbiji i, zapravo, čeka pojedinosti o izmenama Zakona o poljoprivrednom zemljištu, saznaje list „Gazdinstvo” iz Novog Sada. Izvor ovog lista u Nemačkoj tvrdi da su njihovi poslovi u Srbiji neizvesni, jer ova kompanija ne želi da „na silu dolazi” u Srbiju. U obrazloženju za odlaganje odluke rečeno je da u Srbiji ne postoje i čvrsti uslovi za izvoz mesa u Rusku federaciju, a da zbog klasične kuge to nije moguće ni u EU.

U komentarima koji o dolasku „Tenisa” u Srbiju postoje u našoj zemlji je i procena da se nemački gigant plaši početka nove delatnosti – ratarske proizvodnje i da bi tek za dve godine izgradio farme, a možda i za duži period, jer se tim poslom ne bave. To je i razlog, kažu analitičari, što se nisu izjasnili o investicijama u klaničnu industriju u Srbiji. Ako bi „Tenis” ušao u zakup 15.000 hektara državnih oranica, morao bi da kupi mehanizaciju ili da koristi usluge, što bi mu umanjilo zaradu. Kompanija povezivanjem za ratarsku proizvodnju nema program proizvodnje 1,5 miliona tovljenika, jer ona koristi usluge kooperanata u Nemačkoj, a njih je više od 26.000.

Među razlozima za neodlučnost u prihvatanju ponude navodi se i nedostatak modela za kooperaciju u proizvodnji svinja, koja podrazumeva nova ulaganja u tovni podmladak, fabrike stočne hrane i veterinarsku zaštitu. Iako odluka o investiranju u klaničnu industriju u Srbiji još nije doneta, promene se mogu očekivati i definitivna odluka kada se objave prateći dokumenti vezani za izmenjeni zakon o poljoprivrednom zemljištu. Ulaganja u poboljšanje genetskog potencijala u Srbiji, uz pomoć „Tenisa”, moguće je očekivati za dve do tri godine od dana kada se ova klanica opredeli za novu delatnost – proizvodnju tovljenika.

Kompanija „Geringer”, koja je kupila „Mitros” u Sremskoj Mitrovici, nema novca za početak proizvodnje, koji je odgođen za april 2016. godine. Iz Ministarstva privrede za naš list nisu želeli da odgovore koliko su i za koju namenu dali novca ovoj klanici i koliko i za čega ona ponovo traži pare iz državne kase. O pokretanju „Mitrosa” do sada su više govorili čelnici iz Sremske Mitrovice od menadžera iz ove fabrike i oni su uglavnom najavljivali početak rada i zapošljavanja, što se još nije dogodili niti se nazire. Naime, „Geringer” očigledno neće da iz sopstvenog kapitala investira u obnovu rada „Mitrosa”, a još nije dobio podršku banaka u Srbiji.

I ova klanica može zapasti u teškoće ako Ruska federacija zabrani izvoz iz Srbije klanicama čiji su vlasnici gazde iz EU.

Tovljači svinja u Sremu i Mačvi trenutno u ponudi imaju oko 140.000 tovljenika, a još veća ponuda se očekuje  u februaru. Pojedina udruženja poljoprivrednika pokušaće već u januaru da predlože hitne mere za umanjenje viška u ponudi, što bez potpune zabrane uvoza živih svinja i smrznutog svinjskog mesa nije moguće ostvariti.

Ostavite odgovor

Dozvoli obaveštenja o novim vestima! Da Ne hvala