Srbija vlasnik najskupljeg sira na svetu
List „Poljoprivrednik“
Sirevi prikazani na izložbi ne mogu da se vide u prodavnicama, jer se proizvode u malim količinama na gazdinstvima, po posebnim recepturama
Ljubitelji sira imali su nedavno priliku da uživaju u ukusima najrazličitijih vrsta sireva, koji se proizvode u manufakturama širom Srbije, ali i u inostranstvu. Oko 50 proizvođača predstavilo je svoje proizvode na 17. međunarodnoj izložbi sireva, održanoj u beogradskom Beo shopping centru.
– Imali smo sireve iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Francuske i Švajcarske. Ove godine komisija je, pored kvaliteta sireva, birala i najlepše aranžiran tanjir sira, kao i najlepši štand, kaže Srba Jovanović, organizator ove popularne tradicionalne izložbe.
Jovanović ističe da sirevi prikazani na ovoj izložbi uglavnom ne mogu da se vide u prodavnicama, jer se proizvode u malim količinama na gazdinstvima, po posebnim recepturama.
– Naša misija je da malim proizvođačima omogućimo da se predstave pred publikom i izgrade dugoročno dobre odnose sa kupcima. Na taj način pomažemo im da žive od svog rada i ostanu na imanjima, umesto da ih napuštaju i sele se u gradove. Sir je proizvod sa dodatom vrednošću, koji donosi znatno veću zaradu od one koja se dobija prodajom mleka, smatra Jovanović.
Naš sagovornik ističe da se tržište sira u Srbiji razvija, tako da se izdvojio sloj kupaca koji traže autentične sireve dobrog kvaliteta i spremeni su da ih plate više. Na 17. izložbi najskuplji sir prodavao se za 9.000 po kilogramu. Reč je o siru koji se pravi od kozjeg mleka, čiji proces zrenja traje 18 meseci. Proizvode ga brat i sestra iz okoline Banjaluke. Jovanović napominje da najskuplji francuski sir koji se prodaje u Srbiji ne prelazi cenu od 7.000 dinara, što dovoljno govori o kvalitetu sireva koji se sve više stvaraju u našem regionu. Imamo kvalitet i pojedini naši sirevi su potpuno konkurentni najboljim u svetu.
Možda javnosti nije dovoljno poznato, ali Srbija je vlasnik najskupljeg sira na svetu. Reč je o izuzetno lekovitom siru od magarećeg mleka, koji se proizvodi u specijalnom rezervatu prirode „Zasavica“, nedaleko od Sremske Mitrovice. Ovaj sir košta čak 5.000 evra za kilogram! Sira od magarećeg mleka nije bilo na nedavno održanoj izložbi u Beogradu, a razlog je što proizvođači nisu imali šta da izlože. Magarice daju izuzetno malo mleka, pa se sve količine napravljenog sira brzo rasprodaju.
Jedna od atrakcija izložbe bio je „italijanski sir od srpskog mleka“, koji proizvodi farma „Ladea“ iz Orašca. Vlasnik farme je Italijan iz Bergama, koji sir pravi po tradicionalnoj italijanskoj recepturi. Mleko kupuje od lokalnih proizvođača. Najvažnije je da je ono sveže pomuzeno, još uvek toplo. Sir se sprema brzo, odmah nakon muže, dodavanjem posebnih probiotika, sirila i soli. Vlasnik farme kaže da je misija ove manufakture da podrži male proizvođače mleka koji vode računa o svojim kravama. Sir sa ove farme prodaje se uglavnom na kućnom pragu i manifestacijama. Proizvodnja je još u začetku, tako da će se za ovu farmu sigurno tek čuti.
Komisija koja je ocenjivala kvalitet sireva odlučila je da titulu najboljeg na izložbi ponesu beli sir u salamuri proizvođača „Darovi Rtnja“ i polutvrdi i tvrdi sir sa zrenjem sa farme „Manir“. Najbolji sir u posebnoj kategoriji sireva je polutvrdi sir sa začinom proizvođača Kupres Milch.
Najlepši štand po oceni žirija na festivalu imala je „Kika“ – mlekara Kikinda. Fejsbuk i Instagram publika je glasanjem odlučila da je najlepše aranžiran tanjir izlagača „Darovi Rtnja“. Prema odluci stručnog žirija, nagrada za najlepše aranžiran tanjir dodeljena je izlagaču Manastir Sukovo.
Nagrada za najbolju prezentaciju sireva pripala je firmi „Francuske tajne“.
Najbolju inovaciju, prema odluci predsednika Asocijacije autentičnih hedonista Dragana Đorđevića, prikazala je Ljilja Janjić – sir burata sa šumskim voćem.