petak, januar 17Agro servis

Neko novo vreme

 

RATARI SPAVAJU NA NJIVAMA

Sombor, 7. mart  2016.

Izvor: RTS1 (Emisija: Znanje imanje)

 

Umesto da spremaju njive za prolećnu setvu poljoprivrednici iz Gakova i Rastina ih čuvaju. Spavaju u smenama na slami. Tvrde da je u ataru sela Gakovo firma iz Srbobrana uzurpirala 3200 hektara. Sada kažu brane ono što je ostalo. Prema njihovim rečima slično je i u drugim somborskim selima.

– 17.000 hektara je trabalo jesenas da ide na licitaciju koja nije sprovedena. Od tih 17.000 hektara zasejano je bespravno 5.500 hektara pšenice i oko 9.000 je uzorano poljoprivrednog zemljišta. Ostalo je još negde oko 3.000 hektara svega neuzorano, a u selu Gakovu je ostalo ovih 300 hektara – kaže Saša Đukić, poljoprivrednik iz Gakova.

– Šteta za budžet je nekih 520 miliona dinara po srednjim početnim cenama parcela – tvrdi Boško Pajić, poljoprivrednik iz Riđice.

Grad Sombor se oglasio samo pisanim saopštenjem u kojem tvrdi da jedino Ministarstvo može da donese odluku o trenutnoj situaciji. Kažu i da je Ministarstvo u oktobru prošle godine dalo saglasnost za korišćenje državnog zemljišta i za licitaciju, a onda se predomislilo.

Grad Sombor:

"29tog decembra 2015.te godine usvojene su i izmene zakona o poljoprivrednom zemljištu, da bi Ministarstvo 4tog februara 2016te godine lokalnoj samoupravi dostavilo dopis da ne daje saglasnost na oglas za izdavanje državnog poljoprivrednog zemljišta. Dakle, Ministarstvo je osporilo oglas koji je odobrilo prilikom prihvatanja Programa korišćenja zemljišta. Osporavanjem oglasa Ministarstvo stopira gradske službe da dalje sprovode bilo kakve aktivnosti oko licitacije, što je prouzrokovalo proteste poljoprivrednika."

U Ministarstvu još od početka protesta poljoprivrednika tvrde da je za situaciju u Somboru odgovorna lokalna samouprava, jer je 2015te kasnila sedam meseci sa usvajanjem godišnjeg programa za izdavanje državnog zemljišta.

Ministarstvo poljoprivrede:

"U narednom periodu biće donet konkretan predlog povodom izdavanja poljoprivrednog zemljišta u Somboru. Probijanje rokova lokalne samouprave u Somboru, ali i nadležnih organa pokrajinske Vlade, uticalo je na to da još nije rešeno pitanje licitacije državne zemlje za izdavanje u zakup, čime je bilo onemogućeno preduzimanje daljih mera u cilju zaštite i legalnog korišćenja državnog poljoprivrednog zemljišta."

–      Mi se odavde nećemo pomeriti dok ne dobijemo neko rešenje, da li licitaciju, da li produženje starih ugovora na godinu dana, da li neka vansudska poravnanja – kaže Boško Pajić, poljoprivrednik iz Riđice.

I dok Opština i Ministarstvo bacaju vruć krompir jedni drugima, poljoprivrednicima se niko ne obraća.

Nadaju se da neće biti kasno i da će stići da upale traktore za prolećne radove.

Ostavite odgovor

Dozvoli obaveštenja o novim vestima! Da Ne hvala