ORANICE DOBILI ZA BAGATELU
Izvor: Večernje Novosti
Kako su tajkuni i sumnjivi biznismeni pokupovali državno i zadružno zemljište: „Agro Miletić“ iz Odžaka prodat za 60 miliona dinara, a procenjen na oko 250. Ispituje se i uloga Jožefa Kase u privatizaciji subotičkog „Agrokombinata“
>Tajkuni i sumnjivi biznismeni su u poslednjoj deceniji uz mahinacije i „štelovanje“ tendera dobili najmanje 300.000 hektara zadružne i državne zemlje u Vojvodini
Do ovih frapantnih podataka došla je Uprava kriminalističke policije MUP Srbije koja ovih dana rasvetljava detalje beskrupulozne pljačke državne i privatne imovine u srpskoj žitnici.
Prema našim nezvaničnim saznanjima, paori i država oštećeni su za više milijardi evra. Jer, hektar plodnih oranica tajkuni i kontroverzni biznismeni plaćali su u proseku 300 evra, a njegova tadašnja vrednost bila je 15 puta veća. Danas hektar ovog zemljišta vredi od 12.000 do 15.000 evropskih novčanica!
Jedna od najsumnjivijih transakcija zbila se tokom privatizacije „Agro Miletića“ iz Odžaka. Ovo imanje prodato je 12. februara 2004. godine, na aukciji, za 39,9 miliona dinara (oko 575.622 evra) firmi „Alfa“, na čijem je čelu lokalni biznismen. Uz 1.620 hektara plodnog zemljišta „otišla“ je i farma sa 400 krava, sistem za navodnjavanje, mehanizacija, mlin… Sistem mahinacija je bio uobičajen, kao i u slučaju „Zobnatice“ – prva aukcija je propala, pa je cena smanjena.
– „Alfa“ je sarađivala sa „Agro Miletićem“ pre privatizacije i tu su, navodno, napravljeni neki dugovi od 20 miliona dinara – objašnjava naš izvor. – Sumnjamo da je reč o fiktivnim poslovima, gde, navodno, „Alfa“ isporučuje kukuruz i pšenicu, a zauzvrat joj ništa nije plaćeno. Uz onih 39,9 i ovih 20 miliona dinara, „Alfa“ je dobila 70 odsto „Agro Miletića“ za oko 60 miliona dinara. A zvanična državna procena tog poljoprivrednog dobra bila je 249 miliona dinara.
Kako se sumnja, u ove mahinacije bio je uključen i tadašnji direktor ovog poljoprivrednog kombinata. Najveća pljačka, prema sadašnjim saznanjima, odvijala se pre same privatizacije, jer se nije razgraničilo zadružno zemljište od državnog i društvenog. U tom trenutku bilo je 111 hektara društvenih i 605 hektara državnih oranica. Ostatak je pripadao paorima. Sve je, međutim, prodato „Alfi“ kao društveno zemljište.
– Agencija za privatizaciju se tada ogradila – objašnjava izvor „Novosti“. – Znalo se da su velike mućke i to u lokalnim službama katastra. Zadružne oranice nisu mogle da se privatizuju, jer su pripadale paorima. Ovaj slučaj dospeo je i do Upravnog suda u Novom Sadu, gde odluku o spornih 1.509 hektara oranica već devet meseci, čeka 670 zadrugara.
Tadašnji propisi Agencije za privatizaciju su upozoravali buduće kupce poljoprivrednih kombinata da dobro pregledaju dokumentaciju, jer postoji mogućnost da u nekim slučajevima „postoji zadružna svojina“. Uprkos takvim upozorenjima „Alfa“ kupuje „Agro Miletić“, nadajući se da će sve proteći bez problema.
– Novi vlasnici su dobili potpuno zasejane njive i kroz nekoliko meseci, posle berbe, namirili uloženi novac – kaže naš izvor. – Na taj način, praktično, „Agro Miletić“ je sam sebe kupio i poklonio „Alfi“. Sve je to urađeno uz podršku tadašnje lokalne vlasti i uz „zatvaranje“ očiju republičkih vlasti.
Dve godine kasnije „Agro Miletić“ je preprodat na berzi Ircima, tačnije firmi „Panonija Sombor“, i to za četiri puta veću cenu – dva miliona evra! Danas, prema procenama relevantnih državnih organa, ovaj kombinat vredi 30 miliona evra.
Iz „Agro Miletića“ je „otišla“ farma sa oko 400 krava
I slučaj „Agrokombinata“ iz Subotice takođe je na skeneru istražnih organa. Reč je o akcionarskom društvu, gde su mali akcionari imali 55, a država 45 procenata vlasništva. U jesen 2004. odlučeno je da ovo preduzeće ide u stečaj.
– Uveden je stečaj kada su njive zasejane i spremala se žetva i berba – ponavljaju akcionari, koji su istu priču ispričali i u policiji. – Napravljena je velika malverzacija. Kako „Agrokombinat“ nikome ništa nije dugovao, prijavu za otvaranje stečaja podnela je Poreska uprava u Subotici. Za stečajnog upravnika imenovan je Šandor Šomođi, a predsednik Upravnog odbora postaje Jožef Kasa.
Ubrzo posle stečaja, čelnici „Agrokombinata“, potpomognuti „Viktorija grupom“, koja otkupljuje potraživanja ovog preduzeća, rasprodaju sve. Preko noći „Viktorija grupa“ postaje većinski poverilac i sa Kasom odlučuje o „Agrokombinatu“.
– Sve je prodato firmi „Matijević“ i to za male pare – kažu u istrazi. – „Agrokombinat“ je, na primer, ulažio dva miliona evra u renoviranje silosa u kojem može da se skladišti 24.000 tona raznih žitarica i onda ga prodaje „Matijeviću“ za milion i po evra?! Gde je tu tržišna logika? Silos vredi deset puta toliko.
Samo prilikom renoviranja jednog silosa „nestalo“ 500.000 evra
„Matijević“ je dobio i 1.350 hektara obradive zemlje. „Bacio je oko“ i na još 79 hektara, oko kojih se trenutno vodi spor. Sumnja se da su svi tenderi, na kojima je on pokupovao delove „Agrokombinata“ – namešteni.
– On je prvu klasu zemlje plaćao pet hiljada, drugu četiri i po, a treću 3.700 evra. Reč jeo o jednoj površini – kažu u istrazi. – Tržišna vrednost takve površine oranica se u tom trenutku kretala od 11.000 do 12.000 evra po hektaru.
I dok je „Matijević“ koliko-toliko morao da zavuče ruke dublje u džep da bi došao do vrednog imanja, Miroslav Mišković, koji je došao u vlasništvo „Jedinstva“ iz Apatina, i kupci „Agro Miletića“ dobro su se ovajdili. Hektar su plaćali oko 300 evra!
I ŠARIĆ UZIMAO ZEMLjU
POLjOPRIVREDNO preduzeće „Stanišić“ kod Sombora našlo se, takođe, na meti tajkuna, ali i kriminalaca. Ono je privatizovano 2005. godine, a kao vlasnik se pojavljuje Zoran Ćopić, bliski saradnik Darka Šarića. Sumnja se i da iza dela kapitala, kojim je kupljeno ovo poljoprivredno dobro, stoji Anton Stanaj.
Pre nekoliko godina uhapšeno je sedmoro osumnjičenih da su 987 hektara oranica, vlasništvo „Stanišića“ preneli na svoja druga preduzeća. Krivična prijava tada je pisana i Ćopiću. Zloupotreba je učinjena uz pomoć Službe za katastar nepokretnosti Sombor. To je urađeno u vreme kada je na predmetnom zemljištu bila upisana zabrana otuđenja i raspolaganja. Ovo zemljište uneli su kao nenovčani ulog u privredna društva koja su pod njihovom kontrolom – „Agrostan investment“ i „Agrostan plus“. Potom su pravo vlasništva nad zemljištem preneli na AIK Banku iz Niša, na ime namirenja duga po kreditu koje preduzeće „Megatabak“ iz Beograda nije vratilo.
Na ovaj način, privrednom društvu „Megatabak“ pribavljena je protivpravna imovinska korist od 4.100.000 evra.
PRODAJA
„AGROKOMBINAT“ je iz delova prodat firmi „Matijević“. Farma svinja, sa 10.000 tovljenika u Mikićevu, kupljena je za milion evra. Uz to dobijen je plac od 10 hektara, zgrade od 10.000 kvadrata, koje su namenski zidane, kompletna oprema, 1.500 krmača, neraste i prasad. Sumnja se da je „Agrokombinat“ samo na kupoprodaji farme oštećen za najmanje pet miliona evra.