četvrtak, septembar 12Agro servis

O pšenici u računici i na njivi

 

ZA KILOGRAM HLEBA ČETIRI KILOGRAMA ZRNA

Zrenjanin, 2. juli 2013.

Pripremio: Vojislav Mirkov

Naš saradnik Vojislav Mirkov iz Zrenjanina, diplomirani ekonomista, poljoprivrednom proizvodnjom se bavi koristeći usluge za obradu oranica. Pored osvrta na troškove proizvodnje pšenice koji su bitni za profit, u analizi je sačinio i godišnje bilanse uspeha i pregled cena repromaterijala. Posebno interesantna je tabela o količini pšenice za repromaterijal i jedan kilogram hleba. Zapravo, ovaj pregled i najslikovitije govori o nivou naše konkurentnosti u proizvodnji pšenice.

KALKULACIJA CENE PŠENICE RODA 2013. GODINE

 

Ako troškove po kalkulaciji podelimo sa desetogodišnjim prosečnim prinosom pšenice, dobijamo 128.840 din / 4.993 kg/ha = 25,80 din/kg i ova cena je sa rentom. Cena bez rente bi bila 96.640 din / 4.993 kg/ha = 19,36 din/kg.

U narednoj tabeli ću prikazati koliko pšenice treba da rodi po 23 din/kg koja je trenutna na tržištu i koliko treba da rodi po ceni od 17 din/kg koliku su najavili otkupljivači.

Ako cena pšenice bude 17 din/kg ponoviće se 2009. godina kad smo na proizvodnji pšenice imali gubitak na supstanci. Manji je bio prihod od troškova izdataka (što su date pare). O pokrivanju sopstvenog rada, amortizacije, rente i neke dobiti nismo mogli ni da pričamo. Slična, ali malo bolja bila je 2010. godina. Ove godine smo takođe imali gubitak, vidi tabelu 1. U oba slučaja je država za otkup za Robne reserve odredila manju cenu pšenice od troškova izdataka. Tako su u prvom slučaju troškovi izdatci bili 12,50 din/kg, a otkupna cena 11 din/kg, a u drugom 14,50 din/kg i 13 din/kg. Vidi se da smo imali gubitak na supstanci oko 15%, a Srbija oko 50%, a manji prosečni prinos za oko 35%. Ako se gornja pretpostavka obistini, iduće godine će opet biti da se sadašnja proizvodnja pšenice smanji sa 600 na 400 hiljada hektara i opet ćemo uvoziti pšenicu.

Cene repromaterijala su poskupele za 12%, gde je najviše poskupelo seme pšenice za 23%, a cena mineralnog đubriva je ostala ista.

Troškovi po kalkulaciji su ukupno povećani za 10%, gde je najviše poskupeo repromaterijal za 16%, a mašinski radovi su povećani za 6%, zbog povećanja cene goriva.

U tabeli 5. se vidi da potrebna cena za pšenicu iznosi od 19,36 din/kg do 34,39din/kg, a cena koja pokriva troškove i neku amortizaciju bi trebala biti 26-28 din/kg.

Iz tabele 6. se može videti da je u 2007. godini bila potrebna najmanja količina pšenice za repromaterijal, a 2011. za kilogram hleba, pa je zato cena hleba bila zamrznuta.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ostavite odgovor

Dozvoli obaveštenja o novim vestima! Da Ne hvala