sreda, novembar 13Agro servis

OTVARANJE ZADRUGARSKIH VRATA SPAS ZA SELO

 

Vrčin, 9. oktobar 2015.

Izvor: RTS

Veliki trud a zarada mala, ovako poljoprivrednici opisuju svoju delatnost kada nemaju gde i kome da prodaju robu. Zato, šansu vide u novom zakonu o zadrugama koji, između ostalog, predviđa pravila za osnivanje i obnovu zadruga. Posle skoro dve decenije, u Skupštinu ovaj zakon treba da stigne do kraja godine.

U prostorijama poljoprivredne zadruge u Vrčinu koja je osnovana pre više od 100 godina, danas je pekara. Stariji poljoprivrednici pamte kako su pre nekoliko decenija na isto mesto umesto da kupe hleb, dolazili da prodaju voće. Nadaju se da bi ponovo, udruženim snagama, mogli da naplate svoj rad.

"Mnogo bi značilo da bi one proizvode koje imamo mogli da damo u otkup, da ne idemo da molimo po pijaci jer nemamo nigde tržište zagarantovano", kaže poljoprivrednik Dragan Jakšić.

Poljoprivrednik Vladimir Teofilović kaže da zadruga treba da bude prvi i osnovni prijatelj svakog domaćina i poljoprivrednika, ukrupnjavanje domaćinstava, zajednički nastup i plasiranje zajedničkih proizvoda kako na domaćem tako i na inostranom tržištu.

Danas, tek poneki magacin od 1.502 zadruge, koliko ih ima u Srbiji, nije prazan, što poljoprivrednicima uliva nadu.

Nikola Mihailović, predsednik Zadružnog saveza Srbije, kaže da su sve što postoji u selima gradile zadruge i udruženi poljoprivredni proizvođači. Prema njegovim rečima, potrebno je da se zadruge ponovo reafirmišu, što bi bio spas za selo.

"Imamo primera u praksi da se pojave inokupci – jer je sada važna proizvodnja za poznato tržište, bez toga ne može da se funkcioniiše – pojave se inopartneri i mi nemamo količinu", ističe Nikola Mihailović. 

Najmanje pet osoba sa po sto dinara početnog kapitala moglo bi da osnuje zadrugu, predviđa novi zakon. Ulog mali, ali korist velika, kažu u Ministarstvu poljoprivrede i dodaju kako Srbija sa dugogodišnjom tradicijom zadrugarstva može da parira i najrazvijenijim zemljama EU.

"Zakon će omogućiti jednostavno osnivanje zadruga, poslovanje sa niskim administrativnim troškovima i definisaće jasne imovinske odnose unutar zadruga, a regulisaće nagomilane višegodišnje probleme stare zadružne imovine. Sve to predstavlja dobar temelj za razvoj starih zadruga i osnivanje novih", kaže Vlado Kovačević, savetnik za ruralni razvoj u Ministarstvu poljoprivrede i životne sredine.

Samo da zadruga ne ostane mrtvo slovo na papiru, najveći je strah poljoprivrednika. Kako se nadaju, otvaranje zadrugarskih vrata značilo bi i oživljavanje mnogih pustih i davno zaboravljenih srpskih sela.

Ostavite odgovor

Dozvoli obaveštenja o novim vestima! Da Ne hvala