ponedeljak, septembar 9Agro servis

Pogled iz prakse

 

KUKURUZNI PLAMENAC

Novi Sad, 25. jun 2014.

PSS Jagodina Savetodavac za zaštitu bilja, dipl.ing. Ljiljana Jeremić

Kukuruzni plamenac je polifagna štetočina. Najvažnija biljka hraniteljka je  kukuruz, a može se javiti i na drugim biljkama (konoplja, hmelj, proso, sirak, suncokret, sudanska trava i druge). Očekuje se povećanje broja leptira i treba pratiti broj štetočina.

 Kukuruzni plamenac može imati jednu jednu ili dve generacije godišnje. Broj generacija i intenzitet napada zavise najviše od vlažnosti vazduha i temperature.  Suša izaziva veliku smrtnost u vreme piljenja i  ubušivanja gusenica u stabljiku.

Ova štetočina prezimljava u stadijumu odrasle gusenice u stabljici i kočanki ili u zemljištu u delovima isečene i zaorane kukuruzne stabljike. U ovoj fazi gusenice su otporne na niske temperature. U proleće dolazi do preobražaja gusenice u lutku, a obično u junu dolazi do izletanja leptira.

Let odraslih insekata traje oko mesec dana,lete uglavnom noću. Za ovu poziciju je bitna temperatura, obavlja se na temperaturama iznad 18,5 stepeni. Polažu jaja u grupama na naličju listova, najčešće uz glavni nerv. Embrionalno razviće traje od 5-7 dana. Izležene gusenice se kratko zadržavaju na mestu gde su se ispilele, a onda migriraju ka rukavcu lista, a potom se ubušuju u stabljiku. Ubušivanje nastupa posle trećeg presvlačenja. Tokom života imaju pet uzrasta i razviće završavaju za 3-5 nedelja. Plamenac je vrsta kojoj za razvoj pogoduje visoka vlažnost vazduha i temperature između 25 i 35 stepeni, plodnije zemljište, veća zakorovljenost (zbog veće vlažnosti).

Štetnost kukuruznog plamenca

Kukuruzni plamenac za ishranu koristi celu biljku kukuruza, a visina štete zavisi od veličine i blizine izvora zaraze, vremenskih prilika, vrste hibrida, agrotehničkih mera i drugih činilaca.

Ako su oštećene drške metlica se lako lome. Gusenice pojedu srž stabljike, u njoj buše kanale i pri tom oštećuju tkivo i sprovodne snopiće. Na mestu napada dolazi do loma stabljike. Pored toga napadaju sve delove klipa. Oštećeni klipovi lakše mogu biti zaraženi gljivičnim oboljenjima.

Prognoza pojave štetočine i signalizacija za tretiranje

Za kukuruznog plamenca se radi dugoročna i kratkoročna prognoza. Dugoročna prognoza je orjentaciona i daje se na osnovu intenziteta pojave i gustine jesenje populacije gusenica.

Kratkoročna prognoza se izrađuje na osnovu praćenja dinamike leta pomoću feromonskih klopki, na osnovu vremenskih prilika (padavina, temperature i vetra).

Signalizacija za tretiranje se vrši kada se prate vremenske prilike, dinamika polaganja jaja i piljenja gusenica,početak oštećivanja lišća od mladih gusenica. Vreme za tretiranje se najčešće poklapa sa fazom pred izbacivanje metlice.

Suzbijanje kukuruznog plamenca

Suzbijanje i smanjenje brojnosti insekata se vrši primenom raznih mera: agroteničkih, mehaničkih, bioloških, hemijskih i gajenjem otpornijih hibrida.

Jedna od najznačajnijih mera suzbijanja je uništavanje kukuruzovine zbog toga što štetočina prezimljava u ostacima biljaka kukuruza. Kod nas se kukuruz uglavnom bere mašinski, te ostaju veći ostaci od biljke. Potrebno je preduzeti seckanje kukuruzovine i unošenje u dublje slojeve zemljišta.

POZIV: Pozivamo stručnjake da nam pošalju svoje predloge za uništavanje kukuruznog plamenca na adresu: office@agroservis.rs.

Ostavite odgovor

Dozvoli obaveštenja o novim vestima! Da Ne hvala