KUKURUZNI PLAMENAC
Novi Sad, 25. jun 2014.
PSS Jagodina Savetodavac za zaštitu bilja, dipl.ing. Ljiljana Jeremić
Kukuruzni plamenac je polifagna štetočina. Najvažnija biljka hraniteljka je kukuruz, a može se javiti i na drugim biljkama (konoplja, hmelj, proso, sirak, suncokret, sudanska trava i druge). Očekuje se povećanje broja leptira i treba pratiti broj štetočina.
Kukuruzni plamenac može imati jednu jednu ili dve generacije godišnje. Broj generacija i intenzitet napada zavise najviše od vlažnosti vazduha i temperature. Suša izaziva veliku smrtnost u vreme piljenja i ubušivanja gusenica u stabljiku.
Ova štetočina prezimljava u stadijumu odrasle gusenice u stabljici i kočanki ili u zemljištu u delovima isečene i zaorane kukuruzne stabljike. U ovoj fazi gusenice su otporne na niske temperature. U proleće dolazi do preobražaja gusenice u lutku, a obično u junu dolazi do izletanja leptira.
Let odraslih insekata traje oko mesec dana,lete uglavnom noću. Za ovu poziciju je bitna temperatura, obavlja se na temperaturama iznad 18,5 stepeni. Polažu jaja u grupama na naličju listova, najčešće uz glavni nerv. Embrionalno razviće traje od 5-7 dana. Izležene gusenice se kratko zadržavaju na mestu gde su se ispilele, a onda migriraju ka rukavcu lista, a potom se ubušuju u stabljiku. Ubušivanje nastupa posle trećeg presvlačenja. Tokom života imaju pet uzrasta i razviće završavaju za 3-5 nedelja. Plamenac je vrsta kojoj za razvoj pogoduje visoka vlažnost vazduha i temperature između 25 i 35 stepeni, plodnije zemljište, veća zakorovljenost (zbog veće vlažnosti).
Štetnost kukuruznog plamenca
Kukuruzni plamenac za ishranu koristi celu biljku kukuruza, a visina štete zavisi od veličine i blizine izvora zaraze, vremenskih prilika, vrste hibrida, agrotehničkih mera i drugih činilaca.
Ako su oštećene drške metlica se lako lome. Gusenice pojedu srž stabljike, u njoj buše kanale i pri tom oštećuju tkivo i sprovodne snopiće. Na mestu napada dolazi do loma stabljike. Pored toga napadaju sve delove klipa. Oštećeni klipovi lakše mogu biti zaraženi gljivičnim oboljenjima.
Prognoza pojave štetočine i signalizacija za tretiranje
Za kukuruznog plamenca se radi dugoročna i kratkoročna prognoza. Dugoročna prognoza je orjentaciona i daje se na osnovu intenziteta pojave i gustine jesenje populacije gusenica.
Kratkoročna prognoza se izrađuje na osnovu praćenja dinamike leta pomoću feromonskih klopki, na osnovu vremenskih prilika (padavina, temperature i vetra).
Signalizacija za tretiranje se vrši kada se prate vremenske prilike, dinamika polaganja jaja i piljenja gusenica,početak oštećivanja lišća od mladih gusenica. Vreme za tretiranje se najčešće poklapa sa fazom pred izbacivanje metlice.
Suzbijanje kukuruznog plamenca
Suzbijanje i smanjenje brojnosti insekata se vrši primenom raznih mera: agroteničkih, mehaničkih, bioloških, hemijskih i gajenjem otpornijih hibrida.
Jedna od najznačajnijih mera suzbijanja je uništavanje kukuruzovine zbog toga što štetočina prezimljava u ostacima biljaka kukuruza. Kod nas se kukuruz uglavnom bere mašinski, te ostaju veći ostaci od biljke. Potrebno je preduzeti seckanje kukuruzovine i unošenje u dublje slojeve zemljišta.
POZIV: Pozivamo stručnjake da nam pošalju svoje predloge za uništavanje kukuruznog plamenca na adresu: office@agroservis.rs.