Posledice svetskih sukoba
DA LI NAS OÄEKUJE DRASTIÄAN SKOK CENA GORIVA?
Beograd, 9. januar 2020.
Izvor: Tanjug
- Tenzije izmedu SAD i Irana neÄe remetiti tržiÅ”te i cene nafte u Srbiji
Tenzije na relaciji SAD - Iran neÄe dovesti do poremeÄaja na tržiÅ”tu nafte, niti Äe uticati na njeno poskupljenje u Srbiji, istiÄu struÄnjaci. Navode i da Äe tržiÅ”te biti stabilno sve dokle god na to budu uticali ekonomski faktori.
NauÄni saradnik MeÄunarodnog instituta za politiku i privredu Slobodan JankoviÄ kaže za Tanjug da ako se neÅ”to pokazalo u poslednjih 30 godina ratova na Bliskom Istoku to je da cena nafte nije u direktnoj vezi sa samim ratovima i deÅ”avanjima u tom regionu.
"Iako se godinama priÄalo da navodno ratovi i krize utiÄu upravo na cenu nafte, videli smo da Äesto to i nije sluÄaj", rekao je JankoviÄ i naveo da se baÅ” danas cena nafte na svetskom tržiÅ”tu kreÄe izmeÄu 62 i 65 dolara po barelu Å”to je, dodaje, na sredini cene koja je važila u 2019. godini.
Naveo je da se vidi da te tenzije nemaju nekih direktnih implikacija, a i ministar spoljnih poslova UAE i Saudijci su rekli da neÄe imati neke velike veze na cenu nafte.
"Pale su malo deonice saudijske naftne firme Aramko za nekih 10 odsto, ali to je jedina posledica. Å to se nas tiÄe kao delimiÄno uvoznika nafte nema nekih poremeÄaja na samom tržiÅ”tu", rekao je JankoviÄ.
Smatra da neÄe biti ni nestaÅ”ice nafte zato Å”to su, kaže, obe strane barem za sada rekle da nema dalje eskalacije sukoba.
"I Iran je rekao i SAD i njihov predsednik Donald Tramp je napisao da 'sve je u redu, sve je dobro, vrÅ”i se istraga, mi imamo najjaÄu vojsku' i to je to. Nema nekog daljeg nastavka akacija, barem se ne najavljuju", rekao je JankoviÄ.
ProÅ”lonedeljno poskupljenje nafte na svetskom tržiÅ”tu za Äetiri odsto je rekao da se to dogodilo onog dana kada je ubijen iranski general Kasem Sulejmani.
"Videli smo da je i to manipulacija, da na cenu nafte utiÄu dogaÄaji iz sveta politike ili ratovi na Bliskom Istoku, onda bi danas imali tako neki veliki skok cene, neÅ”to bi se desilo, to se nije desilo. Dakle, vrlo je moguÄe da je to tada bio pre plod nekih spekualcija nego neÄeg drugog", kaže JankoviÄ.
Upitan o tome Å”ta oÄekuje kao dalji razvoj situacije izmeÄu Irana i SAD, JankoviÄ je rekao da je Iran pod stalnim pritiskom i da je morao sad da reaguje.
"Prosto ubijen je zaista visoko pozicioniran Äovek koji je imao veliki ugled u samom Iranu i izvan njega. On je meÄu prvih 10 ljudi Irana, dakle oni su morali da naÄu neki naÄin da reaguju. To su uradili, sad su rekli to je to", kaže JankoviÄ.
Dodaje da to ne znaÄi da Äe same napetosti i tenzije prestati jer, kaže, prosto godinama traje taj sukob oko politiÄkog, pa i vojnog uticaja izmeÄu Irana s jedne strane i SAD i naravno njihovog najlojalnijeg saveznika Izraela s druge strane.
Generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Tomislav MiÄoviÄ navodi za Tanjug da za sada niÅ”sta ne ukazuje na dramatiÄan skok cene nafte u narednom periodu.
KomentariÅ”uÄi to da su cene nafte skocile krajem protekle nedelje za oko Äetiri odsto, posle ameriÄkog vazduÅ”nog napada u kojem je ubijen iranski general, on navodi da se tako neÅ”to nije moglo predvideti.
"Kada su ekonomski parametri u pitanju onda se dosta toga može predvideti, meÄutim ovakve tenzije su neÅ”to Å”to ne možemo predvideti. U svakom sluÄaju dokle god budu ekonomski fakori uticali, tržiste Äe biti stabilno", rekao je MiÄoviÄ.
On navodi da je pre skoka cena, 30.decembra 2019. zabeležen pad od 3,5 do 4 odsto.
IstiÄe da to nisu dramatiÄne promene i da se predviÄa da na svetskom tržzistu neÄe nedostajati nafte.
"Tenzije jesu velike, ali se ne odražavaju joÅ” uvek na tržiÅ”te nafte jer nisu napadnuta naftna postrojenja pa nema ugrožennosti u isporukama nafte ni iz Irana niti celog tog regiona", istiÄe sagovornik Tanjuga.
Istakao je da se u poslednja dva meseca beleži lagani rast cene sirove nafte, ali da to nisu promene koje mogu znaÄajnije da uzdrmaju tržiste i da je ono, za sada, stabilno.
Navodi i da je tržiŔte veoma osetljivo i da reaguje na promene.
Isporuka nafte može biti ugrožena s jedne strane, ako se iranska nafta iskljuÄi sa svetskog tržista, ili ako Iran vojnim snagama spreÄi isporuku nafte, i za sada, nema razloga za paniku, navodi.
MiÄoviÄ kaže da se skok cena nafte na svetskim berzama neÄe dramatiÄno odraziti na naÅ”e tržiÅ”te.
Srbija je uvozno zavisna zemlja i sva deÅ”avanja se mogu reflektovati na nas, ali prerano je govoriti o bilo kakvoj reakciji Å”to se cena tiÄe.
Za sada, niŔta ne ukazuje na dramatican skok cene nafte u narednom periodu, dodaje.
Velika veÄina goriva koja se potroÅ”i u Srbiji potiÄe od uvezene sirove nafte ili uvezenih derivata nafte.
Poslednjih meseci kaže, nije bilo mnogo promena,cene su stabilne te ne postoji nijedan faktor koji bi doprineo znaÄajnijim promenama. Kljucna stvar je da Srbija ima dovoljno nafte, odnosno da država ima dovoljno rezervi.
"Naravno da niko nema toliko nafte da može mesecima da se izoluje od svetskog tržiÅ”ta, ali ipak bi država trebalo da formira rezerve koje Äe negde odgovarati nivou 61 dan proseÄne neto potroÅ”nje u prethodnoj godini", istiÄe MiÄoviÄ.