Novi Sad, 18. maj 2015.
Izvor: Dnevnik
Srbija je prva zemlja u Evropi koja će od 1. juna početi da primenjuje Zakon o predžetvenom finansiranju, a uspostavljanje tog sistema omogućiće poljoprivrednicima da lakše dođu do novca koristeći kao zalog budući rod, kažu nadležni. Međutim, upravo to što u celoj Evropi niko sem nas nema takav dokument, ne uliva poljoprivrednicima poverenje.
Ni to što, kako je najjednostavnije objašnjeno, neće više morati da stavljaju kuću pod hipoteku da bi dobili kredit, već će im garancija za vraćanje zajma biti budući rod – ne znači im mnogo. Naime, živih para opet nema, a upućeni u problematiku finansiranja radova u poljoprivredi ukazuju na to da novi zakon daje mnogo više prava onome ko pare daje nego poljoprivrednicima zbog kojih je pisan.
– Ne vidimo ništa veliko što bi poljoprivrednicima mogao doneti taj zakon – ocenjuje u razgovoru za naš list poljoprivrednik iz Zmajeva Zlatko Ralević. – Poenta svakog predžetvenog finansiranja bila bi u tome da se ubrizgaju sveže pare i da to bude na vreme. Jeste da bi tim dokumentom trebalo da se urede odnosi na tržištu, naročito između organizatora proizvodnje i poljoprivrednika, ali verovatno ni tu neće biti većih pomaka s obzirom na to su ti odnosi već postavljeni na noge i funkcionišu.
Naš sagovornik, inače predstavnik Asocijacije poljoprivrednika, prenosi bojazan svojih kolega da će Zakon o predžetvenom finansiranju, odnosno finansiranju poljoprivredne proizvodnje, više koristi doneti organizatorima.
– Organizatorima proizvodnje date su privilegovane pozicije. Naime, ako poverilac, odnosno organizator, pošalje samo jedan dopis resornom ministarstvu – u slučaju da poljoprivrednik koji se zadužio kod njega ne izmiri svoju obavezu – gazdinstvo se stavlja u pasivan status, a to znači da gubi sve podsticaje – naglašava Ralević. – Zna se da organizatori proizvodnje često imaju problema u poslovanju pa se može desiti da, kada neko od njih ode u dubiozu, povuče za sobom i poljoprivrednike.
Elem, Zakon je donet po hitnom postupku i bilo je mnogo očekivanja, međutim, naišao je na razočarenje onih koji su očekivali da će uz pomoć tog dokumenta rešiti finansiranje proizvodnje. Nije stavio u ravnopravan pregovarački odnos dužnika, to jest primarno poljoprivredno gazdinstvo, i poverioca, odnosno onoga ko daje novac ili ulaže inpute u proizvodnju kod tog gazde. Odnosno, s paorske tačke gledišta, dao je sva prava onome ko daje novac.
Nadležni pak ukazuju na nespornu dobit poljoprivrednika kada dokument zaživi.
– Taj sistem finansiranja podrazumeva da će poljoprivredni proizvođači imati olakšan pristup novcu jer će kao zalog za obezbeđenje pozajmice koristiti buduću poljoprivrednu proizvodnju i neće morati da polažu hipoteku kao obavezan način osiguranja, kakav je do sad bio slučaj – objasnila je minstarka poljoprivede Snežana Bogosavljević Bošković.
Novi sistem predviđa da korisnici predžetvenog finansiranja budu fizička i pravna lica i preduzetnici i da se sve te kategorije mogu naći na strani dužnika i imati ulogu poverioca. Ugovor o finansiranju biće obavezan, poverilac i dužnik će morati da potpišu i da registruju taj ugovor u Agenciji za privredne registre.
ZAŠTO KOPIRAMO BRAZIL?
Brazil je prva zemlja na svetu koja je uvela zakon o predžetvenom finansiranju i uspostavila taj sistem 1994. godine.
– Zašto uzimamo sistem iz Brazila? Zašto ga nijedna evropska zemlja nije uvela ako je efikasan i dobar? – pita se Zlatko Ralević.