PRIZNANJE ZA PRIVREDNU KOMORU SRBIJE I BRANISLAVA GULANA
PRIZNANJE ZA PRIVREDNU KOMORU SRBIJE I BRANISLAVA GULANA
Beograd, 1.oktobar 2010.
Privredna komora Srbije (PKS) i njen novinar-urednik Banislav Gulan dobitnici su zahvalnica za organizovanje i izveštavanje o održavanju tradicionalnih Vlasinskih susreta. Deset povelja i zahvalnice, uz prisustvo više od 100 naučnih radnika i gostiju iz zemlje i sveta, dobitnicima su uručene na Poljoprivrednom fakultetu u Zemunu.
Vlasinski susreti, koje organizuje Srpsko udruženje za sociologiju sela i poljoprivrede, održavaju se u Vlasotincu i na Vlasinskom jezeru već 16 godina i tema razmatranja ovog međunarodnog naučnog skupa uvek je selo i život u njemu. Sela Srbije, naročito brdsko-planinska, već decenijama propadaju ekonomski, demografski... propadaju izvorišta naše narodne kulture i mesta života. Toliko propadaju, pa će od njih 4.600 čak četvrtina, relativno brzo, za dve decenije, nestati! Istovremeno, u Srbiji svake godine više umre nego što se rodi čak 35.000 stanovnika. Značajan doprinos održavanju susreta na kojima se izučava kretanje u srpskom selu, ali se i predlažu rešenja za zaustavljanje negativnih trendova, dala je i PKS.
O kakvim razmerama negativnog procesa i nestajanja srpskog sela govori i podatak da u 702 naselja u Srbiji (ponajviše u centralnoj Srbiji, a manje u Vojvodini) živi manje od po 100 stanovnika. Tačnije rečeno, 352 naselja su sa manje od 50, a 350 imaju između 50 i 100 stanovnika. Po pravilu, to su naselja bez mladih, a zato se i procenjuje da će za dve decenije potpuno opusteti. Ovom broju treba dodati još gotovo 500 naselja koja su na popisu 2002. godine imala od 100 do 150 stanovnika, kaže organizator Vlasinskih sureta prof. dr Đura Stevanović. S druge strane, dodaje on, u današnjim selima Srbije živi i gotovo polovina stanovništva. Od toga 60 odsto njih se ne bavi poljoprivredom kao osnovnom delatnošću.
Da bi se zaustavili ovi negativni trendovi na srpskom selu, jer sa nestajanjem sela nestaje i Srbija, potrebna je odlučna akcija svih relevantnih organa Srbije. Jer, na dosadašnje analize i ukazivanje na nestajanje stanovništva i Srbije, nadležna ministarstva su ostala gluva. (AgroServis)