četvrtak, septembar 12Agro servis

PRVA GODINA DALA OSAM TONA JABUKA

 

Kikinda, 11. septembar 2013.

Izvor: Dnevnik

Na oglednom voćnjaku Poljoprivredne stručne službe “Kikinda” u toku je berba jabuka. Jabuke su zasađene na jednom, a leske na hektaru i po. U oglednom zasadu jabuka ima pet sorti – “zlatni delišes”, “red princ”, “gala”, “greni smit” i “fuji”, saznajemo od Jelene Kljajić iz Poljorivredne stručne službe.

– Beru se “red princ” i “zlatni delišes” jer je sada optimalno vreme berbe, a “greni smit” i “fuji” braćemo krajem septembra, početkom oktobra. Ovo je prva godina u kojoj je voćnjak doneo rod, a druga godina nakon sadnje, jer su u pitanju knip sadnice – dvogodišnje sadnice sa već formiranim rodnim granama. Zadovoljni smo sa rodom i očekujemo oko osam hiljada kilograma jabuka – kaže ona.

U voćnjaku se, prema rečima naše sagovornice, sledeće godine očekuje prinos od 20 tona, a četvrte godine po sadnji i nadalje, voćnjak će imati pun rod – šezdeset do sedmadeset tona po hektaru.

– Jabuka, iako nije zahtevno voće, ipak  treba da ima određene uslove čuvanja – temperaturu i vlažnost vazduha, tako da ćemo na tome poraditi u narednom periodu. Prava cena ne dobija se u momentu berbe. Ove godine cena jabuke ekstra klase je 30 do 40 dinara za kilogram, što je uslovljeno padom cena svih poljoprivrednih kultura – kaže Jelena Kljajić.

Od jula je Poljoprivredna stručna služba organizovala akciju pod nazivom “Otvorena vrata”. Poljoprivrednici su imali priliku da obiđu ogledni voćnjak i stiču nova znanja i iskustva.

– Ovakav tip sadnje i  način uzgoja voćki je za poljoprivrednike u našoj opštini  nepoznanica. Indvidualni voćanjaci uglavnom imaju bujnije podloge, dok je naš voćnjak na kržljavoj podlozi na kojoj se nalazi veći broj sadnica po hektaru. Ovakvi voćnjaci tek treba da zažive. Svi koji razmišljaju o intezivnom razvoju u voćarstvu treba da dođu i pogledaju naš voćnjak – veli naša sagovornica.

Ulaganja u ovakav voćnjak su velika i neophodno je čekati do četiri godine da se on isplati. Voće iz kikindskih voćnjaka uglavnom završava na pijaci ili se koristi za ličnu upotrebu. Ogledni voćnjak podignut je uz pomoć Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu.     

Ostavite odgovor

Dozvoli obaveštenja o novim vestima! Da Ne hvala