četvrtak, septembar 12Agro servis

RANO ZA PRODAJU ZEMLJE STRANCIMA

 

Beograd, 27. avgust 2013.

Izvor: B92

Srbija 1. septembra dobija status pridružene zemlje EU, kada automatski na snagu stupa i Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, a sa njim i odredba o slobodnoj prodaji zemlje strancima. Ako se, u međuvremenu, nešto ne promeni, kupovina bi mogla da počne već od leta 2017. godine. Vlada Srbije pokrenula je inicijativu da se taj rok produži.

Oranice koje spadaju u najplodnije u Evropi meta su interesovanja lovaca na zemljište. S obzirom da je u stranom posedu, prema procenama, oko 23.000 plodnih hektara Vlada je odlučila da rok za prodaju produži.

– Počinjemo inicijativu da Srbija, kao naše kolege iz Republike Hrvatske, podnese zahtev da osam godina nakon ulaska Srbije u Evropsku uniju stranci ne mogu da kupuju poljoprivredno zemljište u Srbiji i mislim da bi to bila sjajna stvar ukoliko uspemo, a daćemo sve od sebe da to izdejstvujemo od strane kolega iz Evropske unije – rekao je Danilo Golubović, državni sekretar Ministarstva poljoprivrede.

Odredbe Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sada nije moguće menjati. Ipak, Srbija bi tokom pristupnih pregovora mogla da pokuša nešto da promeni. Tako je Hrvatska izdejstvovala moratorijum od sedam godina, Poljska 12, a Mađarska je otišla najdalje i zabranila prodaju, iako time krši sve postulate Evropske unije.

– Ukoliko bismo našim poljoprivrednim gazdinstvima obezbedili povoljne kredite, na primer sa godišnjom kamatom od maksimalno tri posto, kako bi oni mogli da kupuju poljoprivredno zemljište i otplaćuju te kredite, na primer, na rok od 20 godina i kada bi država strateški počela da ulaže u sisteme u za navodnjavanje, da bi ti krediti mogli biti vraćeni, da bi poljoprivrednici imali adekvatne prinose kojim bi mogli da otplate te kredite – rekao je Aleksandar Senić, predsednik skupštinskog Odbora za poljoprivredu.

Senić navodi činjenicu da je i sada moguće da pojedinci iz inostranstva kupe zemljište tako što osnuju privredna društva u Srbiji i tako postanu domaća društva sa stranim kapitalom. Procene da bi u Srbiji najpre moglo biti prodato oko 450.000 hektara zemlje koja je u poslednjih 10 godina privatizovana.

– Ja bih predložio – nikad! To je naše suvo blago. Ali, ako već moramo, ako hoćemo u EU moramo da se pridržavamo nekih evropskih zakona, barem u nekih narednih 10-15 godina da nijedan stranac ne može da kupi našu zemlju. I ono što je najvažnije, onaj ko želi da kupi zemlju mora da bude 10-15 godina stanovnik Republike Srbije ili da ima firmu u Srbiji da bi mogao da kupi zemlju, jer zemlja je blago – rekao je Svetozar Botić, poljoprivrednik iz Zmajeva.

Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju potpisan je 29. aprila 2008. godine.

Ostavite odgovor

Dozvoli obaveštenja o novim vestima! Da Ne hvala