ZABRANA IZVOZA KUKURUZA NIJE RAZLOG ZA UMANJENJE OTKUPNE CENE UTOVLJENE JUNADI
Novi Sad, 28.03.2022.
Zbog zabrane izvoza žitarica, pre svega kukuruza, nema razloga da klaničari i trgovci zastojem u otkupu žele da umanje cenu žive junadi, zaključuje danas UO Udruženja „Agroprofita” iz Novog Sada, u čijem sastavu je i Proizvodna grupa odgajivača tovnih rasa goveda.
Ostvarena cena u otkupu od 2,70 evra/kg žive mere je donja granica i na špekulaciju o zastoju u otkupu stočari ne treba da povlađuju daljim umanjenjem otkupne cene, poruka je Udruženja, uz napomenu da je po oceni odgajivača paritet 12-15 kg merkantilnog kukuruza za kg žive mere veoma realan i da je dobro što je neko konačno takvu računicu pustio u javnost.
Tov junadi je dug ciklus i razlikuje se u mnogome od tova pilića ili svinja: ulazna cena teladi je visoka, potrošnja hrane je velika i skupa, a tov traje i do devet meseci. Upravo zbog tih, uglavnim visokih troškova, nisu opravdana poslovna ponašanja pojedinih kupaca i pritisak na stočare da umanje cene. Udruženje ima stav da ko god može finansijski da izdrži zastoj u prodaji utovljene junadi da to i učini, jer prava potražnja pred pojedine verske praznike i turističku sezonu tek predstoji.
Kompanija MMD Stočar iz Despotova, koja je prihvatila izvozne poslove za grupu tovljača u Udruženju „Agroprofit”, sutra izvozi junad u BiH, a očekuje se i izvoz u Crnu Goru. Otkupne cene kvalitetne junadi se kreću od 2,70-2,85 evra/kg (kvalitetne tovne rase težine preko 600 kg imaju cenu od tri evra). Farmeri ostvaruju pravo na premiju od 15.000 dinara po isporučenom junetu. Tovljači junadi koji žele da obnove tov, zbog sumnji u manju ponudu teladi, pokušavaju da rezervišu telad kod velikih proizvođača tovnih rasa. Tako je farma hereforda iz Ečke unapred prodala svu mušku telad koja ne zadovoljavaju kriterijume za uzgoj za priplod.
— Subvencije —