Reagovanje

 

„ČUJTE SRBI! ČUVAJTE SE SEBE”

Novi Sad, 25.01.2023.

Čedomir Keco

I danas se pokazalo izuzetno važnim reagovanje Odbora za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu  Narodne skupštine Srbije, o dilemama i najavama koje su vezane za isplatu državnih podsticaja i subvencija gazdinstvima  iz državnog budžeta. Najavu o ukidanju isplate uredno prijavljenih zahteva za državnu pomoć poljoprivrednici su doživeli kao glas  o sankcijama iz državne administracije, jer su dobro upoznati da za to ne postoji nijedan milimetar zakonskog osnova. Ministarka poljoprivrede Jelena Tanasković svoj mandat započela je sa rečima „ne može” , „neću isplatiti dug”, „sve uvodim u e-agrar”, „hoću da presečem i da znam kako dalje”.... Sve ovo bi se moglo podvesti pod amatersko znanje o finansijama da nije reč o iskusnom stručnjaku baš u ovoj oblasti. Već danima od njenog nastupa u javnosti o isplati podsticaja vlada nemir među gazdinstvima, a održavaju se i mnogi sastanci gde se razmatraju mogućnosti o građanskoj neposlušnosti ovog dela stanovništva.

Sve to dobro je razumeo Odbor za poljoprivredu Narodne skupštine i doneo je vrlo konkretne zaključke o kojima će se izjasniti Vlada.

Ministarka Tanasković je previdela da ona pripada vladi kontinuiteta i vladi koja je dosta toga kvalitetnog i korisnog učinila za gotovo svako gazdinstvo u Srbiji i da nije vreme niti pametno da se ovi poljoprivredni neimari guše nečinjenjem države u realizaciji obaveza koje je preuzela.  U ovim danima neki su se prisetili, a među njima sam i ja, Arčibalda Rajsa, koji je govoreći o srpskom seljaku i odnosu vlasti prema njemu davno rekao: „Čujte Srbi! Čuvajte se sebe!”

Ovih dana biće, sasvim je izvesno, ozbiljnih analiza o stanju u agraru, što se finansija tiče, a naročito o uzrocima pada stočarske proizvodnje, koju sada karakteriše niska otkupna cena mleka, utovljene junadi i svinja.

Evo, prenosimo u potpunosti zaključke Odbora za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu, koji je došao do saznanja da ukupna potraživanja gazdinstava iznose oko 15 milijardi dinara, a taj iznos nije moguće obezbediti bez rebalansa državne kase.

***

Odbor za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu preporučuje Vladi Republike Srbije i Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede:

  1. Da se u najkraćem mogućem roku, iz sredstava budžeta za 2023.godinu, ne čekajući najavljeni E-agrar, u celini isplate dugovi po zahtevima za podsticaje u poljoprivredi pristiglih do kraja 2022. (direktna plaćanja i ruralni razvoj).
  2. Odbor preporučuje i da se podsticaji po hektaru iz direktnih plaćanja za 2023. godinu isplate u što kraćem roku, kao i druga plaćanja po zahtevima podnetim do sada za podsticaje, koje je moguće obraditi i isplatiti.
  3. Odbor preporučuje da se omogući podnošenje zahteva za podsticaje iz stočarstva – direktna plaćanja, za grla iz druge polovine 2022. što je onemogućeno izmenom Pravilnika 30.12.2022. i skraćenjem roka za podnošenje zahteva sa 31.01.2023. godine na 31. decembar 2022., te da se izvrši isplata po tim zahtevima koji ispunjavaju uslove.
  4. Odbor preporučuje Ministarstvu da što pre sa poslovnim bankama ispregovara kredite za poljoprivredu i poljoprivrednike sa, od strane države, regresiranim kamatama.
  5. Odbor preporučuje i  pojačano angažovanje Vlade, Ministarstva i NBS u rešavanju problema u malinarstvu oko moratorijuma na kredite otkupljivačima i hladnjačarima radi isplate preuzete maline i pripreme proizvodnje u 2023.



---
 
Subvencije --- 

---> KLIKNITE OVDE! <---




---
 
Pregled Cena Žitarica --- 

---> KLIKNITE OVDE! <---


--- Vaš komentar na nove cene žitarica 
---  
---> KLIKNITE OVDE! <---



--- Besplatni Agro Saveti 
---
---> KLIKNITE OVDE! <---