petak, oktobar 4Agro servis

Savet stručnjaka

 

ISHRANA BREMENITIH I KOZA U LAKTACIJI

Novi Sad, 15. april 2014.

Izvor: PKB Poljoindustrija

Da bi se dobio zdrav i vitalan podmladak koze treba dobro hraniti u toku perioda bremenitosti, koji se prema njihovim potrebama u ishrani može podeliti na dve glavne faze.

Prva faza obuhvata prvih 15 nedelja skoznosti, kada kvalitetna ispaša zadovoljava sve njihove potrebe. Druga faza bremenitosti obuhvata zadnjih mesec i po dana pre jarenja koza, kada se značajno povećavaju potrebe za svim hranljivim materijama.Za ishranu koza u poslednjoj podfazi skoznosti najpodesniji su seno dobrog kvaliteta i određena kokličina koncentrata. Ishrana koncentratom može započeti na 6-8 nedelja pre jarenja sa količinom od 200 gr po kozi na dan. Količina sena treba da se kreće do 2,5 kg na dan.

U drugoj polovini bremenitosti obrok kod visokoproduktivnih koza mogao bi se sastojati od 2,5 kg sena i oko 300 gr koncentrata. Ukoliko je kvalitet sena slabiji onda se količina koncentrata u obroku povećava, a u smešu se uvode i hraniva koja su bogata proteinima (najčešće suncokretova i sojina sačma). Na nekoliko dana pre jarenja obrok se smanjuje za jednu četvrtinu ili čak za polovinu, kako bi se koza lakše ojarila. Poželjno je da obrok bude sastavljen od kvalitetnijeg kabastog hraniva (sena), kako bi se na taj način umanjila mogućnost preranog nalivanja mleka u vimenu.

Odgajivačima se u zavisnosti od mlečnosti koza preporučuju orijentaciono sledeći obroci:

–         za proizvodnju jednog kilograma mleka: zimska ishrana – 1,5 kg sena (livadsko ili lucerkino), 0,4 kg smeše koncentrata; letnja ishrana – 6 kg zelene mase, 0,2 kg smeše koncentrata;

–         za proizvodnju dva kilograma mleka: zimska ishrana – 2 kg sena (livadsko ili lucerkino), 2 kg silaže, 0,4 kg smeše koncentrata; letnja ishrana – 8 kg zelene mase, 0,4 kg smeše koncentrata.

Odmah posle jaranja kozi treba dati mlak napoj od pšeničnih mekinja. U toku prvih 24 sata na raspolaganju treba da ima manje količine kvalitetnijeg sena (obično lucerkino ili livadsko). Prva dva-tri dana posle jarenja obrok se i dalje sastoji od  manjih količina sena, uz dodatak koncentrata u količini od 100 grama po grlu dnevno. Dnevna količina koncentrata postepeno se povećava, kako bi od petog do sedmog dana posle jarenja dostiglo količinu od 400-500 grama dnevno.

Kozama manje mlečnosti o koje doje jedno jare, pored kvalitetnog sena deteline ili lucerke treba obezbediti prekrupu sastavljenu od smeša žitarica (kukuruz, ječam, ovas, pšenica i dr).

Za koze koje luče veće količine mleka i pri tome doje dva-tri jareta, pored kvalitetnog sena potrebno je obezbediti smešu koncentrata sa dodatkom nekog proteinskog hraniva.

U prvih mesec i po dana laktacije postoji potreba za prihranjivanjem smešama koncentrata. nakon toga, količinu koncentrata treba postepeno smanjivati, tako da sa 2-2,5 meseca posle jarenja više nema potrebe za njihovim korišćenjem, ukoliko je seno dobrog kvaliteta. U toku zimskog perioda, posle desetak nedelja laktacije, obrok se može sastojati od kvalitetnog sena i  određenih količina (1-2 kg) korenasto-krtolastih hraniva.

Mršavim kozama, sa visokom proizvodnjom mleka, treba obezbediti pristup senu od libitum (po volji) i zrnastu hranu prema stanju apetita. Kozama koje se nalaze u središnjem delu laktacije i koje su dobro ugojene treba obezbediti dovoljne količine sena, tj. od libitum, kao i dodatak od 450 grama smeše koncentrata na 1,5 kilograma proizvedenog mleka (odnos koncentrata: proizvedena količina mleka je 1:3). Kod koza u kasnoj laktaciji, ovaj odnos ne bi trebao da bude veći od 1:5.  (Dragoljub Krajnović, dipl. inž. stočarstva)

Obroci za koze prosečne težine 50-55 kg za proizvodnju mleka od 3,5 kg na dan

Ostavite odgovor

Dozvoli obaveštenja o novim vestima! Da Ne hvala