četvrtak, septembar 12Agro servis

ŠTA JE POKAZAO DAN TOVNOG GOVEDARSTVA NA OVOGODIŠNJEM POLJOPRIVREDNOM SAJMU U NOVOM SADU

U Novom Sadu,

Na 91. Sajmu poljoprivrede u Novom Sadu održan je tradicionalna svečanost pod nazivom “Dan tovnog govedarstva” u organizaciji Udruženja “Agroprofit”, Na svečanosti su se okupili farmeri, članovi Udruženja i njihovi gosti.

Prisutnima se na početku svečanosti obratio Čedomir Keco, predsednik Udruženja “Agroprofit” i tom prilikom je istakao:

– Danas je ovo za nas prilika da saopštimo postignute rezultate koji su veliki i sa čime se ponosimo, i da iznesemo očekivanja u pogledu dalje podrške svih struktura ovom vidu govedarstva – naveo je Keco, i nastavio:

– U tovnom ili mesnom govedarstvu u Srbiji završen je period “novog početka“ započet 2009. i 2010. godine, kada smo uz simentalsku rasu goveda imali još samo hereforda, i to 475 grla u Ruskom Krsturu. Istina,1960. godine, pa sve do 1990., dva tri velika kombinata imala su mesne rase u tovu – šarolea i limuzina, i malo grla na ispaši. Poljoprivredna škola u Futogu imala je na svojoj ekonomiji, goveda kvalitetnih tovnih rasa, ali bez mogućnosti za ispašu. Dakle, od 1960. do 2010. godine stočari u Srbiji isključivo su gajili simentalsku rasu kao kombinovano goveče, i izvozili u Italiju, Grčku i na Bliski Istok utovljenu junad koja je tamo veoma prihvaćena.

Od te 2010. godine kada je kompanija Balkan doo uvezla hereford rasu, a gazdinstvo Mladena Jančića iz Srpskog Krstura govedo rase angus, počele su promene u razvoju rasnog sastava. Taj razvoj dopunjen je uvozom šaroleja na farmu “Berze” desetak godina kasnije u Utrinama.

Kako je vreme odmicalo, državna administracija je razumela da je jedini proizvod u gajenju tovnih rasa, tele i da to nije dovoljno za opstanak farmi. Ako postoji štalski smeštaj, domaćin još ima i  stalnjak. Najracionalnij uzgoj tovnih rasa je uz korišćenje paše i da je uz kravu-tele oko 120 dana, baš na pašnjaku! Ovaj uzgoj dobio je naziv sistem krava – tele, iako taj model nije nov. Vlasnici krava odavno su koristili ispašu kao najjeftiniju hranu. Uz krave, ne baš od prvog dana, bilo je i tele. Čovek je od tih krava uzimao mleko, praktično ga krao, od teleta, za porodicu. Dakle sistem krava–tele postoji vekovima, ali se ne odnosi na isključivo, mlečne rase.

Dokle smo stigli danas u tovnom govedarstvu sa sistemom krava tele?

Broj tovnih goveda u čistoj rasi svih kategorija kreće se oko 25.000 grla uz stalno uvećanje. Samo od početka godine do danas uvezeno je više od 500 grla.  Uvoze se grla u čistoj rasi, a prednjači rasa angus. Beleži se i izvoz priplodnih junica, ali simbolično. Farme tovnih rasa u gazdinstvima broje od 2 do 650 ili 700 grla, a imamo jednu farmu od 1.000 angusa. Rase su rasporedjene po celoj Srbiji u više od 450 naselja. Dakle, danas možemo da slavimo ostvarene rezultate i da s pravom očekujemo novi impuls za razvoj. dalje.

Udruženje “Agroprofit” ima mnogo prijatelja u celoj zemlji, od farmera do različitih institucija, ali i Udruženje prepoznaje mnoge vrednosti u sektorima poljoprivrede.

Udruženje prati napredak i probleme farmi, i kada god ima priliku, one koji se zalažu i imaju posebnost, ističe, i odaje im priznanja.

Okupljanje na poljoprivrednom sajmu  bila je izuzetna prilike da se oda priznanje za izuzetna rad. Priznanja su dobili:

  • Magdolna Fekeč, iz Trešnjevca,
  • Adam Bugar iz Ečke i
  • kompanija Premium Angus iz Srpskog Krstura koju vodi direktor Petar Bratić.

Zbog čega se Upravni odbor Udruženja “Agroprofit” i predsednik Udruženja odlučili da odaju priznanje ovim akterima?

Fekeč Magdolna iz Trešnjevca  ima i razvija farmu goveda rase hereford sa 130 grla, i to u otežanim uslovima. Predstavlja retkost u zanimanju – žena farmer. Često dovozi vodu na pašnjak, bori se za povećanje pašnjačkih površina i za poboljšanje genetike u svom stadu. Dan joj počinje rano, a završava kasno. Skromna je i tvrdi da mnogo toga još treba da nauči.

Adam Bugar je utemeljio farmu hereforda u Ečkoj i u održanje uključio dva sina, starijeg Davida i mlađeg Adama. Za više od deset godina uspeo je da uveća broj grla na farmi, i od ortačkog modela napravio je visoko kvalitetnu farmu. Uspeo je da afirmiše hereford goveče kao jedino racionalno rešenje u ispaši. Među prvima je, saradnjom sa klanicama, tržištu ponudio junetinu iz prirode, što želi i da nastavi jer za ovu robu postoji interes i u EU, pre svega u turističkim regionima.

Kompanija Premijum angus je deo sistema koji razvija farma angusa u vlasništvu Bratića i Jančića u Srpskom Krsturu. Oni su pronašli zajednički jezik u pogledu količine i kvaliteta mesa ove rase goveda, koje koriste za suvo zrenje mesa. Ovo je najkvalitetnija ponuda smrznutog mesa u regionu, i od standarda potrošača zavisi kako će se razvijati potrošnja.

Među gostima na svečanosti “Agroprofita” bili su i stočari iz Češke Republike koji su posetili i svoje kolege na farmama u Utrinama, Ečkoj, Mužlji, Čoki i Srpskom Krsturu.

Tokom obilaska farmi i na završnom razgovoru u Srpskom Krsturu dogovoreno je da će naši farmer imati mogućnost da među prvima biraju bikove za priplod u odgajivačkim centrima u Češkoj, ali i po farmama, i da će imati priliku da biraju i veći broj junica više rasa. Koordinator za ovaj složeni posao je Adam Bugar i njemu se mogu javiti svi zaintersovani farmeri na telefon: 064 140 2692. Razumljivo je da u ovom uvozu prednost imaju članovi Udruženja “Agroprofit”, a posebno farmer koji su ostvarili kontakt sa gostima iz Češke na nedavno održanom poljoprivrednom sajmu u Novom Sadu.

Dozvoli obaveštenja o novim vestima! Da Ne hvala