Novi Sad, 10.1.2024.
Zbog najezde miševa u celini se pravo stanje na žitnim poljima i ne zna, ali se nazire da nije dobro, saglasni su agronomi
Poljoprivredni stručnjaci koji su uspeli da obiđu pšenična polja – pokrivena sa malo snega – nisu zadovoljni zatečenim stanjem. Primećeno je da pšenicu i ječam uništavaju miševi pogotovo na oranicama gde ratari iza lepog vremena nisu primenili zaštitu. Zbog najezde miševa u Banatu su već neki poljoprivrednici preorali semensku pšenicu. Međutim, u celini se pravo stanje na žitnim poljima i ne zna, ali se nazire da nije dobro, saglasni su agronomi.
Kovač Nandor-Čajka iz Bečeja ima oko 80 hektara zasejane pšenice i nešto manje ječma. Kao iskusan proizvođač ništa nije prepustio slučaju.
– Od nicanja useva do ovog snega obavio sam pet-šest prohoda po njivama radi tretiranja miševa – kaže Kovač za „AgroServis plus“ i poručuje ratarima da obiđu njive i procene eventualno nastalu štetu. Gajenje pšenice više nije jednostavan posao i njiva se ne može ostaviti bez kontrole nakon setve pa sve do prihranjivanja.
Eksper za zaštitu bilja Vladimir Rankov iz Poljoprivredne savetodavne službe u Vrbasu zadužene za Južno-bački okrug, za emisiju „Otkos“ izjavio je da ne treba žuriti sa odlukom o prihranjivanju niti preoravanjem oštećenih parcela.
– Savetujem ratarima da kada dođe vreme za prihranu, prethodno obave analizu zemljišta, da provere bokorenje i da onda donesu odluku šta da rade. Ratari su imali veliki ulog i može se desiti da se situacija i poboljša.
Slaviša Dabižljević, urednik emisije „Otkos“, Novosadske televizije, godinama prati ratare u Vojvodini.
– U poslednje vreme, gotovo redovno, najveća najezda miševa se javlja u Južno-bačkom okrugu. Miševi su tako nedavno na imanju PIK-a Bečej pojeli 60 hektara ječma. Ovo može biti i povod za ozbiljno istraživanje zbog čega se ovakve pojave događaju u ovom obimu i na ovom terenu – kaže Dabižljević.
Savetodavne službe u Srbiji su na usluzi ratarima i spremne su da obave analizu zemljišta pred prihranu kao i da preporuče program zaštite.