Beograd, 11. januar 2013.
Izvor: Novosti
Najmanje naših proizvoda, po svemu sudeći, ima u Srbiji, jer građani naše zemlje više "vole“ pasulj iz Kirgistana, luk iz Kine ili poljske jabuke.
Za samo godinu dana uvoz pojedinog voća i povrća je porastao i do četiri puta.
Tone zeleniša iz domaćih povrtnjaka i voćnjaka često propadaju, a građanima se nudi svetsko. Sve više uvozimo ono što i sami proizvodimo. U spoljnotrgovinskoj razmeni povrća, beležimo konstantan deficit.
Sa smanjenjem carinskih zaštita na hranu koja će nam stizati iz Evrope, uvoz će sigurno biti sve veći. Evica Mihaljević, direktorka Asocijacije "Plodovi Srbije“, kaže da će trgovci odmah reagovati na jeftinije namirnice iz Unije i početi da uvoze voće i povrće.
"Ne treba se toliko bojati uvoza voća, pogotovo ne jabuka i šljiva, jer su se naši proizvodi pokazali neuporedivo boljim za isti novac. Ipak, ono što bi moglo da „strada“ jeste domaće povrće iz plastenika. Zato je neophodno odmah da se prilagodimo i da postanemo konkurentni. Sada su nam više nego ikada potrebne subvencije za poljoprivredu",smatra Mihaljević.
Lane je suša "pojela“ gotovo sav rod pasulja. Nismo izvezli ni tonu, ali je zato uvoz čak četiri puta veći nego 2011. Uvezli smo 114 tona, dok je godinu dana ranije na tržištu Srbije bilo 36,2 tone inostranog pasulja. Izuzetan rast uvoza zabeležen je i kod krompira. U 2011. godini smo uvezli 1.999 tona, a za 11 meseci prošle godine gotovo 4.800 tona. Dupliran je i uvoz luka, a jedino je manje inostranog paradajza. Ipak, uvoz paradajza je skoro četiri puta veći od izvoza. I sve više jedemo strane jabuke – uvoz je lane bio 10 tona veći nego 2011.
"Kretanja u spoljnotrgovinskoj razmeni poljoprivrede i prehrambene industrije Srbije ukazuju na usporavanje tempa rasta izvoza, dok je tempo rasta uvoza povećan", kaže Vojislav Stanković, savetnik za poljoprivredu predsednika Privredne komore Srbije.
Prema njegovim rečima,. realno je i pored toga za očekivati da će spoljnotrgovinske performanse ostati na nivou 2011. godine. Razmena bi trebalo da dostigne suficit u vrednosti od 1,250 milijardi dolara. U uvozu su po ostvarenoj vrednosti najzastupljeniji voće i povrće vrednosti 256,8 miliona dolara.