USPEŠNA PROŠLOST, A DANAS…?
Užice, 9. januar 2014.
Nebojša Đurić, PSSS Užice
U Zlatiborskom okrugu zadrugarstvo veoma slabo funkcioniše. Ista je situacija i u celoj Srbiji. Tek poneka zadruga je ostala od onih starih, koje su, svojevremeno, bile jedan od stubova poljoprivrede. Poljoprivrednici ovog kraja pričaju o zadrugarstvu više kao o nekoj uspešnoj prošlosti, kada ih nije brinulo kome će prodati svoje proizvode, već je samo njihovo bilo da ih proizvedu. Međutim, u vremenima inflacije i sankcija, po njihovim rečima, krenuo je sunovrat zadrugarstva. Ljudi koji su vodili zadruge nisu se snašli, ili su nesavesno nastavili sa radom i prokockali poverenje zadrugara. Kako jedan od članova starih zadruga, Milija Brković, reče: „Bez obzira koliko bili uspešni kao pojedinci, jedini spas za seljaka sa ovog područja jeste zadruga. Potrebno je uskladiti zakon, a ono što je ostalo od zadružne imovine staviti u funkciju zadrugarstva.“ Po njegovim rečima to bi bio dobar početak za obnovu zadrugarstva u Srbiji.
Savetodavci iz PSSS Užice ulažu napore kako bi pomogli da se zadrugarstvo pokrene. Organizuju se predavanja na ovu temu i informišu se poljoprivrednici o dobroj poljoprivrednoj praksi iz zadrugarstva. Poljoprivrednici, naročito oni stariji, su pesimisti, dok oni mlađi ipak pokušavaju da razumeju i polako prihvataju ideju o obnovi zadrugrstva. Glavne prednosti koje se ističu kroz predavanja o zadrugarstvu su bolja konkurentnost na tržištu, niže cene inputa i više cene poljoprivrednih proizvoda. Jedan od argumenata jeste i veći uticaj zadrugara od pojedinca na kreiranje agrarne politike, kako na lokalom tako i na nacionalnom nivou. Takođe, pored samog značaja zadruga pridaje se i veliki značaj i asocijacijama zadruga koje se mogu formirati po linijama priozvodnje ili i po lokacijskoj upećenosti poljoprivrednih proizvođača jednih na druge.
Zadruge od kojih se očekuje da u budućnosti okupe veći broj zadrugara i postanu primer dobre prakse u ovom delu Srbije, a koje funkcionišu na teritoriji koje pokriva PSSS Užice su:
„Agroponikve” –Zadruga „Agroponikve” osnovana je 2011. godine. Ima 15 članova i preko 100 kooperanata na teritoriji Ponikava i Bajine Bašte sa tendencijom širenja. Trenutno se smatra jednom od najuticajnijih zadruga u tom kraju. Svojim članovima obezbeđuje zajedničko nastupanje na tržištu kroz zajedničku nabavku repromaterijala za biljnu i stočarsku proizvonju, ali takođe i kroz zajedničku prodaju poljoprivrednih proizvoda (povrće, voće, žitarice i živa stoka). Takođe svojim članicama i kooperantima daje mogućnost kupovine kompenzacijom.
„Pčelica sa Tare” –Zadruga je osnovana da pomogne pčelarima da, u skladu sa zakonom o bezbednosti hrane, njihovi pčelinji proizvodi nađu lakši put do tržišta. Na taj način se i potrošačima obezbeđuje sigurnost i garancija kvaliteta. Zadruga okuplja pčelare sa teritorije Bajine Bašte, ali ima tendenciju širenja. Pčelica sa Tare podržana je od strane USAID-a kroz kupovinu opreme. Distribucija proizvoda se obavlja po Srbiji i zemljama u okruženju. Nudi usluge pakovanja i distribucije meda i poljoprivrednim proizvođačima koji nisu članovi zadruge.
ZZ „Agrozlatiborka” je okupila proizvođače iz oblasti stočarstva sa ciljem lakšeg i bržeg plasiranja svojih proizvoda. Takođe, jedan od ciljeva zadruge jeste da se radi na povećanju kvaliteta stočnog fonda, kao i povećanje broja grla stoke, sa akcentom na govedarsku proizvodnju.
Zadruga „Virtenberg” iz Kosjerića je udružila proizvođače ovaca sa teritorije opštine Kosjerić. Pored osnovnih delatnosti zadruge trgovine i prometa poljoprivrednih proizvoda vizija ove zadruge jeste osnivanje mlekare za prijem i preradu mleka u tradicionalne proizvode.
„Zdravčica” je poljoprivredno prehrambena zadruga iz Užica koja plasira svoje proizvode u Zlatiborskom okrugu i drugim krajevima Srbije i obezbeđuje sveže i prerađene poljoprivredno-prehrambene proizvode, uzgojene lokalno i spremljene na domaći način, u skladu sa dobrom proizvođačkom praksom i standardima. Zadrugu čine žene koje se bave uzgajanjem voća i povrća u užičkim selima, na otvorenom i u plastenicima. Okupile su se sa ciljem da zajednički isplativo plasiraju proizvode na tržište. Zadruga u svom prerađivačkom pogonu proizvodi pekmez, turšiju, kisele krastavčiće i barenu papriku.