ponedeljak, decembar 9Agro servis

„Žita Srbije“ predlažu

 

ISPRAZNITI I OČISTITI SILOSE

Beograd, 26. jun 2013.

Upravni odbor „Žita Srbije“ na sednici u Zrenjaninu raspravljalo je o aflatoksinima, žetvi pšenice, izvozu žitarica, prolećnoj setvi, robnoj berzi i arbitraži.

Posebna pažnja i ovog puta posvećena je problemu aflatoksina i neposrednoj opasnosti da se gljivice koje prouzrokuju prisustvo aflatoksina sa kukuruza prenesu na pšenicu, a kasnije i kukuruz novog roda.

Od nadležnih Minstarstava zatraženo je :

I Da preporuči skladištarima da u podnim skladištima i silosima gde je bio uskladišten kukuruz ne skladište pšenicu ukoliko pre toga nije izvršeno :

– Mehaničko čišćenje skladišnog prostora i transportnih puteva;

– Dezinfekcija i dezinsekcija praznog prostora skladišta;

– Fumigacija preostalih količina roba u silosima.

II Da Vlada RS donese Uredbu kojom bi se sve količine kukuruza koje su u vlasništvu Direkcije pozajmile ili prodale, ili da sklopi ugovor sa skladištarima o zanavljanju rezervi kako bi se sprečilo da u novu ekonomsku godinu Država uđe sa kontaminiranim kukuruzom.

III Da se organizuje pravilno uništavanje otpada dobijenog čišćenjem silosa od aflatoksina i robe gde nivo aflatoksina višestruko prelazi dozvoljene granice.

IV Da Ministarstvo poljoprivrede tokom avgusta organizuje popis svih zaliha kukuruza sa obaveznom evidencijom o daljoj upotrebi popisanih zaliha.

V Da se u proizvodnji kukuruza roda 2013. godine sprovede monitoring na aflatoksine (čl. 69 Zakona o bezbednosti hrane, Sl. Glasnik 41/09) još u vreme dok se kukuruz nalazi na njivama.

VI Da se najkasnije sledećeg proleća organizuje i izvrši satelitsko snimanje setvenih površina.

VII Da Direkcija ubuduće pšenicu kupuje i plaća isključivo po klasama (kvalitetnim grupama).

„AgroServis” je pokušao da u Ministarstvu za trgovinu sazna da li će se preostali kukuruz iz Državnih robnih rezervi pustiti u promet i prema kom modelu, ali potvrdan odgovor nismo dobili. Nezvanično smo čuli da je moguće da se postojeće količine daju stočarima u razmenu za tovljenike i junad. Za ovakav ugovor je potrebno precizirati paritete, što u ovom trenutku i nije jednostavno. Cena kukuruza se kreće oko 20din/kg, a utovljenih svinja 200-220 din/kg. Za ovu razmenu, kako saznajemo, do sada je jedino zainteresovana Unija poljoprivrednih proizvođača iz Sremske Mitrovice.

Ostavite odgovor

Dozvoli obaveštenja o novim vestima! Da Ne hvala