
Kaktus je u nekim zemljama ukrasna biljka, a u našoj redakciji predstavlja biljku koja ne ide u buket lepo složenog cveća. U našem slučaju kaktus je „poklon“ za one koji ne rade valjano svoje poslove, a narod to od njih očekuje.
Tema je vezana za stočare i njihovu brigu da u suši sačuvaju svoja stada.

U danima pripreme letine za stoku, posebno u AP Vojvodini, svaka pokošena i lagerovana kabasta hraniva biće pravo bogatstvo i nasušna potreba tokom zime. Vredna gazdinstva su jedan ili dva otkosa lucerke sklonili na farmama, a završeno je i sakupljanje senaže od raži, zobi, sudanske trave… Govedari i ovčari najviše muku muče da pripreme seno, koga ima samo na retko bogatim pašnjacima. Njima potrebne trave uspešno rastu na kosinama nasipa uz kanale i reke, ali i uz one odbrambene površine sa kojima raspolažu i upravljaju vodoprivredna preduzeća.
Na žalost, to košenje trave i ove sezone nije pripalo zainteresovanim odgajivačima ovaca, goveda i koza, izuzev u ataru Ostojićeva i nešto malo u južnom Banatu. Korišćenje ovih pašnjaka uglavnom je dato zaposlenima u vodoprivrednim preduzećima, koji u saradnji sa svojim šefovima imaju aranžmane za prodaju i zaradu tokom zime. Da bi ceo krug bio zatvoren, potrebno je naglasiti da navedeno košenje prekinuti ovakvu praksu ? Kada su se stočari obratili državnoj administraciji da interveniše zbog ovakvih pojava, dobili su odgovor da Uprava za vode nije nadležna za ovaj sektor. Za svaku pohvalu je ponašanje onih vodoprivrednih organizacija, koje su prepoznale ekstremnu sušu i otkose sa svojih nasipa prepustile stočarima.
