
Tržište žive stoke u Srbiji obeležilo je period od 17. do 23. novembra 2025. godine značajnim promenama cena, posebno u segmentu govedarstva i svinjarstva. Prema najnovijem Biltenu Sistema tržišnih informacija poljoprivrede Srbije (STIPS) Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, dominantan trend je bio rast cena tovnih bikova, ali i poskupljenje prasadi, tovnih svinja i krmača za klanje.
Goveda: Bikovi „probili“ cenovni plafon – CENA DO 500 DINARA!
Najveći cenovni skok zabeležen je u kategoriji tovnih bikova SM rase telesne mase preko 500 kilograma.
- U klanicama na području podrinjskog regiona otkupna cena je dostigla maksimalnih 500 dinara/kg, što je ujedno i najviša cena ove kategorije goveda u periodu.
- Na području nišavskog regiona dominirao je iznos od 470 dinara/kg.
- Klaničari sa područja Vranja najčešće su plaćali 480 dinara/kg za otkupljena grla.
- U Kraljevu su tovni bikovi plaćani 490 dinara/kg.
- Telad SM rase telesne mase do 160 kilograma bila su jeftinija na pijaci žive stoke u Užicu, gde je dominantan iznos bio 730 dinara/kg. Ipak, u Kraljevu su telad iste kategorije dostizala i do 900 dinara/kg.
- Cena krava za klanje SM rase takođe je bila u porastu, dostižući 300 dinara/kg u Užicu i 360 dinara/kg u Kraljevu.
Svinjarstvo: Cene prasadi i tovnih svinja u generalnom rastu!
Tržište svinja je u posmatranom periodu takođe beležilo jasan rast cena u svim ključnim kategorijama.
- Prasad telesne mase od 16 do 25 kilograma poskupela su u klanicama podrinjskog regiona (350 dinara/kg) i kikindskog regiona (350 dinara/kg).
- Rast otkupne cene zabeležen je i kod tovnih svinja telesne mase od 80 do 120 kilograma. U Podrinjskom regionu dominantna cena je bila 220 dinara/kg , a u Kikindi 230 dinara/kg.
- Skuplje su bile i krmače za klanje, sa dominantnom cenom od 155 dinara/kg u Kikindi.
Ovčarstvo: Jagnjad jeftinija zbog veće ponude
U segmentu ovčarstva, zabeležen je pad cene jagnjadi na pijaci žive stoke u Užicu, gde je dominantan iznos bio 430 dinara/kg. Razlog pada je bila veća ponuda u odnosu na tražnju.
- Jagnjad su u klanicama braničevskog regiona ostala na 500 dinara/kg , dok su u mačvanskom regionu otkupljivana po 400 dinara/kg.
- Cena jaradi na pijaci u Leskovcu iznosila je 400 dinara/kg, uz slabu ponudu.
Žitarice i stočna hrana: Kukuruz u padu, soja beleži oporavak!
Na tržištu žitarica, dominantan trend je bio pad cene kukuruza, dok je soja zabeležila blagi oporavak.
Produktna berza Novi Sad:
- Kukuruz (prirodno sušen): Ponderisana cena iznosila je 20,67 din/kg bez PDV-a (22,73 din/kg sa PDV-om). U odnosu na prethodnu nedelju, cena kukuruza je u padu za 1,35 %. Berzanski ugovori su se kretali po ceni od 20,60 do 20,70 din/kg bez PDV-a.
- Soja: Zabeležena je veća aktivnost i na strani ponude i na strani tražnje. Cena soje je u blagom porastu za 1,01%. Berzanski ugovori zaključeni su u rasponu od 49,50 do 50,50 din/kg bez PDV-a.
- Ječam: Smanjena tražnja uticala je na dalji pad cene za 0,90 %. Berzanski ugovori za ječam zaključeni su po jedinstvenoj (ponder) ceni od 22,00 din/kg bez PDV-a.
Cene na pijacama i gazdinstvima:
- Kukuruz na gazdinstvima, u džakovima od 50 kg, prodavao se po cenama od 30 do 36 din/kg u zavisnosti od regiona.
- Pšenica u džakovima od 50 kg imala je cene od 25 do 30 din/kg na gazdinstvima.
- Lucerka (seno u balama) kretala se po cenama od 23 do 40 din/kg.
IZVOR: STIPS Bilten.
