
IZVOR: kurir.rs
Foto: Pixabay
On naglašava da su trešnje koje se sad prodaju na pijacama po ceni do 1.500 dinara ranih sorti i ima ih u manjim količinama, dok je pozne sorte uništio prolećni mraz.
– Cena trešanja neća pasti, jer nema ni jedne trešnje da se ubere. Mraz je sve uništio. Na 25.000 stabala u mom voćnjaku nema ni jedne trešnje. Sa 25 hektara da sam ubrao i da sam ih prodao po ceni od četiri evra zarada bi bila 1,2 miliona evra. Tolika je šteta koju mi je mraz napravio – ističe Kutanjac.
On dodaje da ni uvoz ovog, mnogima omiljenog voća, neće pomoći da padne cena, jer je rod uništen i u drugim zemljama.
– Mislim da je voće smrzlo i u Poljskoj i Češkoj i Slovačkoj. Možda neko uveze trešnje iz Grčke, sa Rodosa, ali im cena neće biti mala. Za evropsko tržište nema dovoljno trešanja, a ono čega nema je skupo. Ko ima para platiće pa će jesti, a ko nema, gledaće – kaže Kutanjac.
Agroekonomski analitičar Branislav Gulan ističe da je mraz ove godine u voćnjacima u Srbiji napravio štetu od oko 100 miliona evra.
– Imamo ukupno 196.000 hektara pod voćem, a od mraza su najviše stradale trešnje i kajsije. U rodnim godinama kajsija bude 44.000 tona, ove godine biće dobro ako bude i 15.000 tona. U 2023. godini rod trešanja je bio 15.000 tona, a rekordan rod je bio 2024. kada je ubrano 30.823 tone. Ove sezone će verovatno mraz prepoloviti rod. Ne verujem da će biti više od milion tona svog voća u Srbiji – kaže Gulan i dodaje da Srbija ima vrhunsku tehnologiju u proizvodnji trešanja, ali ih ove godine nismo zaštitili od mraza.
Ljupko Kutanjac, predsednik Udruženja proizvođača trešanja „Naša trešnja“ ističe da neće samo cena trešanja biti visoka, jer je mraz uništio i drugo voće.
– Sve će biti preskupo i jabuke, kruške i šljive. Voćnjaci u celoj Vojvodini su smrzli, u Beloj Crkvi je smrzlo 2.000 hektara pod voćem, u Južnom Banatu 1.200 hektara, a i u pola Šumadije je sve uništeno – kaže Kutanjac.
Da, ipak, baš ceo rod trešanja nije uništen potvrđuje Marina Bogdanović, komercijalista u Zemljoradničkoj zadruzi „Agrodunav“ iz Karavukova, poznatoj po visokom kvalitetu trešanja, ali nije mogla da garantuje da će cene biti niže.
– Videćemo oko 10. juna kada stiže ovo voće kakva će mu biti cena. Imamo pod trešnjama 20 hektara. Bilo je mraza i očekujemo možda manji rod, iako smo preduzeli sve mere zaštite – kaže Bogdanovićeva.