IZVOR:INSAJDER
Poljoprivrednici okupljeni oko udruženja SPAS organizovaće proteste i blokirati puteve širom Srbije ukoliko ih Vlada do petka ne pozove na hitan sastanak i dogovor o najoptimalnijim uslovima za vlasnike malih gazdinstava, rekao je u utorak 6. avgusta FoNetu predsednik tog udruženja Zoran Milićević.
Predstavnici SPAS, koji okuplja stočare, malinare, voćare, povrtare, ratare i druge poljoprivrednike, razgovarali su sa premijerom Srbije Milošem Vučevićem pre više od 15 dana, ali do danas nisu dobili najavu zvaničnog sastanka.
Milićević tvrdi kako više ne mogu da čekaju i da – ukoliko do petka ne budu dobili poziv na sastanak – već za vikend se mogu očekivati protesti širom Srbije.
“Ne možemo više da opstanemo sa ovakvim radom, sa ovakvim obećanjima, jer više ne možemo da hranimo i branimo državu i da nam skidaju sve sa leđa, da nemamo osnovne uslove za rad i život, što je Ustavom i predviđeno”, poručio je Milićević.
On je podsetio na pozive predsednika Srbije Aleksandra Vučića za obnavljanje stočnog fonda, upitavši da li je to farsa, jer predsednik poziva na obnovu, a resorno ministarstvo “i dalje uništava stočni fond”.
“Mi ne vidimo nikakav pomak već vidimo ogromno uništenje, posebno stočnog fonda, ali i voćara, povrtara i svih drugih grana poljoprivrede”, naglasio je Milićević.
Prema njegovim rečima, Srbija uvozi “sve i svašta” umesto da proizvodi i izvozi svoje proizvode.
Stočar iz Stapara Nenad Radin rekao je da je stočarstvo najugroženije i da je potrebno hitno ograničiti uvoz svinja i ulagati u domaću proizvodnju.
“Treba doneti zakon da se u Srbiju ne može uvoziti meso starije od tri meseca. Mi trujemo našu decu, kupujemo belosvetski brlog – što svetski, što brazilski, argentinski”, naglasio je Radin.
On je naveo da je u prvih šest meseci ove godine Srbija uvezla mesa više nego cele prošle godine.
Stočari, rekoa je radin, traže i pomoć države u vezi sa uvozom priplodnog materijala.
Oni zahtevaju da se uveze 2.000 – 3.000 priplodnih nazimica, koje bi bile podeljene seljacima kako bi se obnovila stočna genetika.
“Mi smo već ukrstili dosta i rasa i genetika i svega i preti nam da više neće biti sveže krvi u našoj državi”, upozorio je Radin.
Ukazao je na to da mladi zbog loših uslova više neće da se bave stočarstvom.
“Kako ja sina da nateram da mi držimo 300-400 komada tovljenika, kad mi gubimo u svakoj turi po 3.000 – 4.000 evra?”, upitao je Radin.
U problemu su i malinari, o čemu svedoči predsednik Saveza “Srpska malina” Milutin Živković.
Prema njegovim rečima, glavni problem je otkupna cena maline, koja je trenutno 250 dinara.
Glavni zahtev malinara je, kako kaže, da se ta cena podigne na 350 kako bi proizvođači znali na čemu su.
Živković tvrdi da im je iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede obećano da će cena biti povećana, ali se to još nije dogodilo.
“Nama je i prošle godine ministarka obećala pomeranje cene, pa se nije ništa promenilo. Ne verujemo više u obećanja”, poručio je Živković.
On je naglasio da su malinari predugo nezadovoljni tretmanom države i da će morati da pokrenu proteste.
“Mi se osećamo poniženo, pogotovo što sve obećavaju, ali niko ništa ne pomera – ni Vlada, ni ministarstva, niko”, zaključio je Živković.