
Novi Sad, 04.02.2025.
Pojedini farmeri u Vojvodini još od početka godine prosipaju mleko. Mlekare su najavljivale obustavu otkupa, a to su i sprovele. Mali proizvođači mleka ponovo su u problemu, jer su im organizatori otkupa otkazali prijem, i to je naročito pogodilo salašarsku proizvodnju u Bačkoj. Ima primera da se prosipa 400 do 850 litara mleka dnevno. Razlozi za preuzimanje mleka od strane mlekara po njihovoj tvrdnji su viškovi na lageru i pojava aflatoksina u mleku. Neki otkupljivači su preporučili farmerima da ne spremaju koncentrat u svojim mešaonama, već da naruče fabričku proizvodnju. I posle toga troška, mlekari nisu prihvatili mleko dobijeno uz potrošnju „profesionalno“ pripremljenog koncentrata.

Odgajivači muzara u okolini Ade, Sente, Bačke Topole, Novog Kneževca, Kikinde, Vršca… su očajni prodajom mleka, jer je to njihov jedini prihod zimi.
Mladi farmer Igor Kalinić iz Sente u muži ima tridesetak krava. I ako mlekare ne preuzmu sabrano mleko u hladnjak, on dnevno prosipa 850 litara. Od početka godine do danas u stajnjak je izlio 17.000 litara mleka a izgubio je više od 10.000 evra, i premiju od 19 dinara po litri. – Mleko pokušavam da isporučim Somboledu i mlekari u Ubu. Iz Sombora dođu proglase mleko lošim, a za dva dana dođu i mleko iz istog laktofriza proglase ispravnim. Ja sam to njihovo loše mleko nosio na analizu u Suboticu i dobio sam nalaz da je mleko ispravno. Ali to Somboled ne priznaje. Dosad mi ni jedan papir nisu dali da je moj uzorak bio neispravan – kaže mladi farmer i dodaje da je tri puta zvao mlekaru u Ubu i da su najavili dolazak, ali se još nisu pojavili.
Svi govedari su primetili da nema kordinacije oko otkupa „viška mleka“ što je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede najavilo, a fali i neutralna laboratorija.

Obratio sam se danas ministarstvu poljoprivrede – tražim pomoć. U regionu ima dosta otkazivanja mleka kaže Kalinić, i predlaže. – Gubitak bi mogli da umanjimo ako bi nam Uprava za agrarna plaćanja obračunala premiju od 19 dinara za isporučenu količinu mleka u decembru prošle godine. Opredeljen sam sa 22 godine da ostanem u ovom poslu, a već na prvom koraku nailazim na zid – žali se Kalinić.
Da prodam krave pa da idem u inostranstvo – neću! Želim da imam 100 muzara i da kupim robot za mužu, jer je radnika sve manje koji žele da rade u štali poručio je Kalinić.
Muzači koji imaju višak „mleka“, uglavnom se ne bave proizvodnjom sira i jogurta, a nemaju hrabrosti da zbog priče o aflatoksinu mleko dele komšijama, pa im je najsigurnije da ga izliju u stajnjak.