petak, jun 13Agro servis

Ministar Glamočić obišao ITN i malinare u Kosjeriću

Izvor: Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede

Crveno zlato iz Srbije ove sezone po svemu sudeći opravdaće ovaj svoj naziv. Zbog loših vremenskih uslova, rod a samim tim ponuda je smanjena, stoga se očekuje da otkupna cena maline ove godine bude viša nego lani.

Prevelikih zaliha maline nema i glavno pitanje više nije kolika će biti cena, nego da li će maline uopšte i koliko biti. Novi ministar poljoprivrede u Vladi Srbije, Dragan Glamočić, posetio je opštinu Kosjerić i razgovarao sa poljoprivrednicima.

– Znate i sami da cenu maline, koliko god malinari očekivali da to reguliše država, ipak određuju ponuda i potražnja, tržište. U godinama kada je rod manji, cena obično ide gore. Ove sezone, recimo, u nekim krajevima poput Kosjerića nije bilo mraza, pa očekujem da će tu proizvođači biti zadovoljniji – rekao je za RINU Glamočić.

Dodaje da iako su prognoze povoljnije u odnosu na prošlu godinu, treba biti oprezan dok se tržište ne pokrene u punom kapacitetu.

– Biće manja ponuda, što će pozitivno uticati na cenu, ali to ne znači da će svi malinari profitirati. Oni koji imaju slab rod, teško da će biti u plusu. Malina je berzanska roba, nije vezana samo za Srbiju – uspeva širom sveta, i to ne smemo da zaboravimo, izjavio je Glamočić.

Ministar je posebno apelovao na neophodnost modernizacije i prilagođavanja klimatskim izazovima:

– Malinari moraju menjati sortiment, povećavati prinose, ulagati u nove tehnologije, protivgradne mreže, osiguranje. Ne može se više oslanjati samo na Boga. Ko ne prati promene, teško će opstati, istakao je ministar.

Glamočić je zaključio da budućnost proizvodnje leži u znanju, ulaganjima i strateškom pristupu, a ne u pasivnom čekanju pomoći države ili boljih vremena.

Resorni ministar je prilikom posete Kosjeriću obišao i domaću porodičnu firmu ITN osnovanu 1992, koja u svom sastavu osim fabrike zamrznutog voća iz Kosjerića, ima i prehrambenu industriju „Budimka“ iz Požege od 2019. godine. U okviru kompanije funkcionišu i sektori za uvoz poljoprivredne mehanizacije i projektovanje fabrika za proizvodnju i preradu voća. Više od 95 odsto proizvodnje ove fabrike u Kosjeriću namenjeno je izvozu, pre svega u vidu sitnog pakovanja raznih vrsta voća. Treba naglasiti da je ITN jedan od tri vodeća izvoznika srpskog voća.

– Moja uloga je da budem medijator između poljoprivrednika i kompanija poput ITN-a. Ako ne obezbedimo lakše procedure za plasman robe na treća tržišta, nećemo moći da podstaknemo veću proizvodnju voća, već ćemo se zagušiti u viškovima i suočiti s niskim cenama – poručio je ministar Glamočić.

On je istakao da je Ministarstvo u ovom kraju isplatilo podsticaje u vrednosti od oko 700 miliona dinara, što premašuje godišnji budžet opštine Kosjerić.

– Najveći deo tih sredstava završio je upravo u voćarstvu, što govori o strateškoj orijentaciji države – naveo je ministar i dodao da će agrarna politika biti zasnovana na struci i argumentima.

Predsednik opštine Kosjerić Žarko Đokić istakao je značaj posete ministra za ceo kraj.

– Poseta ministra znači puno za naše poljoprivrednike, ali i za celu opštinu, jer pokazuje da država prepoznaje značaj malih mesta i kompanija koje ovde rade i zapošljavaju. Kompanija ITN je ponos ovog kraja i pravi primer kako se može uspešno raditi i izvoziti – zaključio je Đokić.