petak, jun 13Agro servis

Nema saznanja da će evropske žitarice biti skuplje

IZVOR: politika.rs

Uvođenje carina i kvota za robu iz Ukrajine sigurno će smanjiti uvoz poljoprivrednih proizvoda iz te zemlje, smatraju analitičari

Evropska unija će od 6. juna, kada ističe trenutni režim bescarinske trgovine, ponovo uvesti uvozne kvote i carine na nekoliko ukrajinskih poljoprivrednih proizvoda. Ova promena dolazi nakon ukidanja tih ograničenja početkom 2022. godine, zbog rata u Ukrajini.

Odluka je odgovor na zabrinutost poljoprivrednika iz EU u centralnoj i istočnoj Evropi zbog uticaja jeftinijeg uvoza iz te zemlje na cene lokalnih poljoprivrednih proizvoda i egzistenciju poljoprivrednika. Tačnije, mediji komentarišu da su nove mere praktično izdejstvovale države Poljska, Mađarska i Slovačka, koje su izrazile zabrinutost zbog povećanog uvoza ukrajinskih poljoprivrednih proizvoda.

Brisel ipak naglašava da su carine privremene, to jest da će nove trgovinske mere biti na snazi do kraja 2025, i da se „nastavljaju razgovori o dugoročnom okviru”. Prema ukrajinskim izvorima, već u julu bi moglo da se zna kako će izgledati njihova trgovina na duge staze. Moglo se čuti da koliko će biti dalje liberalizovano poljoprivredno tržište za ukrajinsku robu takođe zavisi od rešavanja rata između Kijeva i Moskve. EU takođe navodi da nije pogođena celokupna ukrajinska poljoprivreda već jedan deo (period jul–decembar) njihovog uobičajenog godišnjeg izvoza u EU.

Ukrajina je u EU prošle godine izvezla robu u vrednosti od 41,627 milijardi dolara, što je povećanje od 5,44 milijarde dolara, ili 15 odsto, u poređenju sa 2023. godinom. U obimu izvoz je bio veći za trećinu.

Ministar poljoprivrede Ukrajine Vitali Koval rekao je da je rat desetkovao druge glavne industrije Ukrajine, poput industrije hemikalija i čelika, uzrokujući da poljoprivreda čini 17 odsto BDP-a zemlje.

– To znači da će povratak na predratne carinske kvote sa EU doneti Ukrajini gubitke između 2,8 i 3,5 milijardi evra u ovoj godini – izjavio je Kovala prenosi „Evroaktiv”.

Agroanalitičari predviđaju da će sve ovo dovesti do novih turbulencija na tržištu žitarica, ali i da je neizvesno da li će to automatski značiti veće zarade za evropske poljoprivrednike.

– Najava dobrih prinosa pšenice ovoga leta ( prosek u EU od šest tona po hektaru) ne pruža nadu ratarima o povoljnoj ceni u otkupu. Ali nove odredbe dogovora sa Ukrajinom će sigurno smanjiti uvoz žitarica, šećera i drugih proizvoda iz Ukrajine – navodi ekonomista Petar Jovičić sa specijalizovanog portala „Agroinfonet” i ističe da domaći ratari pozdravljaju vraćanje na stare uslove uvoza, budući da su niske cene ukrajinskih žitarica bile razlog protesta poljoprivrednika prošle godine. On napominje i da će postavljanje uslova o zdravstvenoj bezbednosti robe koja se uvozi i zabrana korišćenja hemijskih sredstava koje su već zabranjene u EU, poskupeti ukrajinske proizvode.