petak, januar 17Agro servis

Novi aranžman nije „ikebana“, na čemu MMF insistira (VIDEO)

Izvor:RTS

Autor:Milica Milosavljević

Odbor direktora Međunarodnog monetarnog fonda doneo je odluku o uspešnom završetku četvorogodišnjeg stendbaj aranžmana i potvrdio novi nefinansijski aranžman za Srbiju u vidu Instrumenta za koordinaciju politika. Program je savetodavnog karaktera, a kreatori finansijske politike Srbije tumače ga kao potvrdu kredibilnosti ekonomije i podstrek za nastavak reformi.

Finansijski sistem izgleda zdravo. Tako je u najnovijem izveštaju MMF procenio srpsku ekonomiju po okončanju stendbaj aranžmana. Kažu – javni dug i fiskalni deficit opali su uprkos izazovima, a devizne rezerve su rekordne. Uz podršku i pohvale, od borda direktora saveti i smernice. Preporučuju obazrivost tokom novog, nefinansijskog aranžmana.

Li Bo, zamenik generalnog direktora MMF-a, ističe da će fiskalni deficit od najviše tri procenta BDP-a pomoći da se uravnoteži fiskalna disciplina.

„Ovo bi, zajedno sa punim poštovanjem posebnih fiskalnih pravila o platama i penzijama, trebalo da dovede do pada javnog duga na 45 procenata BDP-a 2025. i ispod ovog nivoa u kasnijim godinama. Imajući u vidu ambiciozne planove javnih investicija, ključno je kontinuirano unapređenje javnih finansija, javnih investicija i upravljanja fiskalnim rizikom, kao i fiskalna transparentnost“, ističe Li Bo.

Predsednik Aleksandar Vučić naglašava važnost stalne kontrole.

„Za nas je važno da tu bude kontrola uvek, jer kako dođe decembar, dođe pet milijardi različitih zahteva kako da se dočepaju para… Da ne bismo bacali novac i povećali stopu javnog duga, da držimo deficit pod kontrolom, da javni dug ne pređe 50-60 posto ili 75 kad sam ja postao predsednik Vlade, zato je potreban MMF“, kaže Vučić.

Novi dogovor i stare poruke

U novom dogovoru sa MMF-om i stare poruke – da se nastave strukturne reforme, pre svih upravljanje javnim preduzećima. To će, obećava ministar finansija Siniša Mali, biti jedan od zadataka države tokom aranžmana.

Navodi i ostale – održanje makroekonomske stabilnosti, ulaganje u obnovljive izvore energije, završetak reforme Poreske uprave.

„Mi po sporazumu sa MMF-om ne smemo da pređemo tri odsto deficita i upravo tako čuvamo stabilnost javnih finansija, jer je to nivo koji omogućava da dalje udeo javnog duga u BDP-u opada, što je veoma važno, pokazujemo primerom na koji način se odgovorno vode javne finansije, i to treba da doprinese da dodatno unapredimo investicioni kreditni rejting“, kaže Mali.

Guverner NBS Jorgovanka Tabaković naglašava da će inflacija u granicama cilja Narodne banke Srbije, očuvana relativna stabilnost deviznog kursa dinara prema evru i rekordne devizne rezerve ostati važan stub za investiciono i potrošačko poverenje i za finansijsku stabilnost zemlje.

„MMF insistira da se objavljuju svi infrastrukturni projekti“

Suština novog aranžmana, ukazuju upućeni, jeste savetodavnog karaktera, ali je i vid nadzora nad realizacijom već započetog posla u reformama i disciplinovanoj finansijskoj politici.

Novinarka RTS-a Anica Telesković napominje da, iako se pregovori sa MMF-om obično vode u NBS za dugačkim stolom gde je cvetna ikebana, aranžman neće biti samo „ikebana“, bez obzira na to što je savetodavni.

„Ono na čemu MMF insistira i što je jako važno je da se svi infrastrukturni projekti objavljuju da se napravi tabela svih važnih projekata od nacionalnog značaja koji idu mimo tendera kako bi se pratio njihov trošak na budžet“, navodi Telesković.

Instrument za koordinaciju politike koji je Srbija dogovorila sa MMF-om treći je aranžman tog tipa dogovoren sa jednom od vodećih finansijskih institucija sveta. Važiće tri godine, uz redovne revizije na šest meseci.

Dozvoli obaveštenja o novim vestima! Da Ne hvala