
IZVOR: agronews.rs
Srbija se nalazi na raskrsnici između velikog potencijala i stvarnih izazova kada je reč o sektoru ukrasnog i lekovitog bilja. Dok uvoz ukrasnog bilja dostiže desetine miliona evra, izvoz lekovitog bilja opada, a nekadašnji liderski položaj naše zemlje na svetskom tržištu sve više bledi. Stručnjaci upozoravaju: vreme je za ozbiljan zaokret i strateški pristup razvoju ove grane poljoprivrede
Srbija ima ogroman potencijal za razvoj sektora ukrasnog i lekovitog bilja, zaključeno je na stručnom skupu ”Ukrasno i lekovito bilje – potencijali za novu vrednost u poljoprivredi“, koji je nedavno održan u organizaciji Ministarstva poljoprivrede.
Kako je istakla prof. dr Tatjana Brankov, posebna savetnica ministra, naša zemlja je prošle godine u oblasti ukrasnog bilja ostvarila trgovinski deficit od čak 30 miliona evra. S druge strane, bilans u sektoru lekovitog bilja bio je pozitivan – suficit od pet miliona evra.
”Iako sektor hortikulture ima izražen ekonomski, tržišni i ekološki značaj, još uvek je nedovoljno razvijen. Velika potražnja za cvećem i ukrasnim biljem se uglavnom zadovoljava uvozom”, naglasila je Brankov. – To jasno pokazuje da postoji prostor za unapređenje domaće proizvodnje, a Ministarstvo će nastaviti da podržava i podstiče razvoj ovog sektora.
Brankov je najavila da će naredni period biti fokusiran na nekoliko prioritetnih pravaca, uključujući razmenu znanja, jačanje savetodavne službe, razvoj urbanog baštovanstva, kao i uzgoj alternativnih i egzotičnih vrsta. Pored toga, važno je mapirati teritorije koje su pogodne za hortikulturnu proizvodnju. Poseban akcenat stavljen je na organsku proizvodnju, jer lekovito bilje uglavnom pripada ovom segmentu. Iako trenutno zauzima svega dva odsto obradivih površina, najavljena je intenzivnija podrška širenju ovih zasada. Takođe, planirane su investicije u preradu, skladištenje, separaciju i ekstrakciju etarskih ulja, kao i izgradnju savremenih plastenika i staklenika.
Dr Milan Lukić, direktor Instituta za proučavanje lekovitog bilja ”Josif Pančić“, upozorio je na zabrinjavajući pad tržišnog udela Srbije u međunarodnoj trgovini lekovitim biljem.
”Nekada smo bili među vodećim izvoznicima lekovitog bilja u svetu, a danas smo sve više uvoznici”, napominje Lukić. – Agroekološki uslovi u Srbiji su izuzetno povoljni, ali brojni problemi, pre svega nedostatak radne snage, ozbiljno ugrožavaju sektor.
Kako navodi, gajenje lekovitog bilja je decenijama bilo zanemareno, što potvrđuju i podaci – trenutno se u Srbiji uzgaja na svega oko 1.800 hektara, iako potencijali višestruko prevazilaze tu cifru.
Od vrsta koje se najviše gaje i za koje postoji konstantna i rastuća potražnja, posebno se izdvajaju kamilica i nana. Prema rečima Lukića, upravo te biljke bi u narednim godinama mogle postati ključne i za domaće i za strano tržište.