
Politika/AgroServis
PHOTO: Agroservis: Visoko kvalitetan i proveren bik rase angus (braon boje), stiže na farmu u Taraš, kod vlasnika Živice Mijatov. Zbog godina starosti uvezenog bika, vlasnik nema pravo na podsticaje, pa ga je lično isplatio (ne baš jeftino).
Pozdravljamo najavu ministra Aleksandra Martinovića o raspisivanju Javnog poziva za finansiranje stočarstva, kaže se u saopštenju udruženja Agroprofit – Proizvodne grupe odgajivača tovnih rasa goveda. Oni podsećaju da računaju na poštovanje svih najava za podršku govedarstvu, gde su nabrojane i nabavke kvalitetnih priplodnih grla i premije za junice, koje ostaju na farmama gde su oteljene.
Tovno govedarstvo je po broju priplodnih grla u usponu: od 2009.godine kada su junice sa pedigreima uvezli kompanija doo „Balkan“ i stočar Mladen Jančić (rase hereford i angus), u celoj zemlji, bilo je 475 grla u rasi a sada se broj povećao na 25.000. Ovih dana ostvaren je i uvoz visokokvalitetnih junica tovnih rasa i simentalske rase iz Češke.
Stočari u grupaciji, pri Privrednoj komori Srbije, koju predvodi Adam Bugar, obavili su procene o ponudama priplodnih grla iz EU i zaključili su da sarađuju sa farmerima iz Češke, koji o svakom grlu koje nude, imaju i DNK podatke. Međutim, kupovina sa svim pripremama i proverama za uvoz, ne može se obaviti za manje od 65 do 70 dana i u samo u periodu kada postoji ponuda čeških farmera za izvoz. Zbog toga je važno za naše govedarstvo, da javni poziv za nabavku, bude otvoren cele godine, kaže Adam Bugar.
Ako želimo da oporavimo govedarstvo, onda ne možemo da Javni poziv realizujemo po štoperici, kaže on. Važno je da držimo kvalitet u biranju i širenju stada, a to bez uvoza, nije moguće. Po broju kvalitetnih krava veći smo od farmera u Hrvatskoj i Rumuniji, a po angusu i od Mađarske.
Bez podrške države, nas ne bi bilo nigde, tvrdi Bugar, i smatra da je potrebno održati predvidljivost svih mera iz prošle godine.
U aprilu dva poziva za subvencionisanje stočarstva
Prioritet je da se zadovolje potrebe domaćeg tržišta
Uprava za agrarna plaćanja Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u aprilu će raspisati dva javna poziva – za subvencije za tov junadi, svinja, jagnjića i jarića i javni poziv za subvencije za kvalitetna priplodna grla.
Ovo je najavljeno na sastanku predstavnika Vlade Srbije sa predstavnicima udruženja odgajivača svinja i poljoprivrednih proizvođača koji se bave živinarstvom na temu očuvanja i unapređenja domaće proizvodnje u Ministarstvu poljoprivrede. Ovom prilikom je dogovoreno da će država i proizvođači u okviru svih sektora raditi i na kreiranju kratkoročnih mera, koje bi doprinele prevazilaženju pojedinih izazova sa kojima se ovi proizvođači trenutno suočavaju, nakon čega bi se pristupilo i osmišljavanju strateških mera koje će dugoročno i efikasno unaprediti sektor stočarstva.
–Na ovaj način bi, pre svega, potrebe domaćeg tržišta bile zadovoljene, što je nacionalni interes i predstavlja apsolutni prioritet, dok bi se istovremeno obezbedili i kapaciteti za izvoz i uspešno plasiranje proizvoda na strana tržišta – navodi se u saopštenju Ministarstva poljoprivrede.
U prethodnom desetogodišnjem periodu od 2015. do 2024. godine u Srbiji je primetan pad broja grla kod svih vrsta stoke, osim kod ovaca, objavio je nedavno Republički zavod za statistiku (RZS) i naveo da se broj goveda godišnje smanjivao za 2,7 odsto, svinja za 3,2 odsto, a živine za 1,5 odsto. Istovremeno, u ovom periodu kod ovaca je zabeležen rast, i to od 0,2 odsto na godišnjem nivou.
Inače, stočarska proizvodnja je prošle godine učestvovala sa 36,2 odsto u ukupnoj vrednosti poljoprivrede. Najveće učešće imalo je govedarstvo, 39 odsto, svinjarstvo 33,7 odsto, živinarstvo, 16,5 odsto, ovčarstvo, 8,9 odsto i pčelarstvo, 1,9 odsto.