Beograd
Dok je žetva pšenice za neke tek počela, juče je Slaviša Dabižljević, urednik poznate emisije „Otkos“ Novosadske televizije, saopštio da su u Vojvodini rane sorte požnjevene i da će ovih dana ukupna žetva biti na polovini. Dabome, južno od Beograda, žetva počinje kasnije.
- I ove godine se pokazalo da oni ratari koji su primenili sve agrotehničke mere, mogu očekivati, ili već imaju prinose koje donose dobit. Nažalost, i dalje imamo proizvođače koji pšenicu seju bez zaštite zrna ili bez potpune obrade i to umanjuje prinos. Ima i onih ratara koji ne koriste zaštitu tokom proleća. Prinosi se kreću 3500-5000 kg po jutru – kaže Dabižljević.
Ratari u okolini Bečeja beleže i veće prinose od 5000 kg po jutru sa 81 hektolitrarske težine. Ipak, među proizvođačima glavna tema je otkupna cena koja se vrti i za sada nije veća od 21 din/kg. Zbog toga gazdinstva koja imaju pšenicu čekaju bolju cenu i rod ostavljaju na čuvanje bez ugovora. Dobri poznavaoci tržišta pšenice u svetu kažu da se otkupna cena ovogodišnjeg roda neće promeniti za narednih 90 dana, što potvrđuje i mirovanje berze u Milanu i Parizu, ali na višem nivou cena nego što je to kod nas, o čemu Agroservis donosi poseban prikaz.
I ove godine Srbija ima punu prehrambenu sigurnost u snabdevanju brašnom i hlebom jer je za te potrebe dovoljno oko 860000 do 920000 tona zrna.
Ratari zbog niske cene priželjkuju interventni otkup pšenice od Državnih robnih rezervi koji je u više žetvenih sezona primenjen iako nije bio potpuni cenovni spas, ali je povećao otkupnu cenu zrna. Prema saznanju Agroservisa, proces usaglašavanja o ovoj vrsti otkupa između Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Ministarstva trgovine i Državnih robnih rezervi, još nije počeo. u Robnim rezervama planiraju ovaj otkup, ali se količina i cena ne znaju. Praksa je bila da „državna cena“ bude za 5 dinara veća od trenutne trgovačke. Otkup, ako do njega dođe, biće sproveden preko Produktne berze u Novom Sadu gde imaju veliko iskustvo za ovakve poslove.
Kada smo danas pitali mlinare da li kupuju pšenicu za duži period meljave, bili su jednoglasni u odgovoru: – Kupujemo manje količine i nudimo uslugu čuvanja.