
Tržište žitarica – 30. septembar 2025.
Šta oblikuje globalne cene žitarica?
Tržište žitarica ulazi u poslednji kvartal 2025. sa velikim izazovima. Cene pšenice, kukuruza i soje kreću se pod uticajem vremenskih prilika, geopolitičkih događaja i globalne tražnje. Sa jedne strane, Brazil sprinta u setvi soje i izvozu kukuruza, dok Kina nastavlja da preferira uvoz iz Južne Amerike, a ne iz SAD. Istovremeno, Evropa i Crno more nude obilne količine žitarica, što vrši pritisak na cene na berzama.
Kretanje cena na berzama 30.9.2025.
Pšenica – stabilna tražnja iz Afrike i Azije
Čikago otvorio slabije na $5.17¼/bu, dok su izvozni tenderi iz severne Afrike i Azije zadržali tražnju. U EU, Pariz kotira pšenicu na €186.25/t, dok je Mineapolis znatno niži na $160.9/t.
Kukuruz – izvozno snažan, ali pritisnut zalihama
Decembarski kukuruz u Čikagu pao je na $4.19½/bu, a u Parizu kotira na €181.25/t. Iako izvoz ka Meksiku i Aziji ostaje čvrst, visoke zalihe etanola i problemi na rekama Mississippija i Delte stvaraju nervozu.
Soja – rekordno brza setvena kampanja u Brazilu
Soja u Čikagu otvorila je slabije na $10.07¾/bu, dok berzanske vrednosti 30.9.2025. pokazuju: $368/t u Čikagu i $338.2/t u Mineapolisu. Brazil beleži rekordnu setvu (3.2% zasejano), ali drieri uslovi u centralnim regionima donose rizik.
Cene žitarica i uljarica imaju ključni značaj za poljoprivredu, trgovinu i prehrambenu industriju. Globalna tržišta poput Pariza (Matif), Čikaga (CBOT) i Mineapolisa (MGEX) daju najvažnije signale za kretanje cena u svetu. Dana 30. septembra 2025., objavljene su vrednosti koje pokazuju oscilacije između različitih tržišta.
Izveštaji sa portala Grains Prices i podaci AgroServis Plus agencije pružaju jasnu sliku o trenutnim trendovima.
Cene pšenice 2025. na svetskim berzama
Pariz (Matif)
Cena pšenice za decembar 2025. iznosila je €186.25/t. Evropsko tržište se suočava sa izazovima u proizvodnji zbog suše, ali stabilna potražnja održava vrednost.
Čikago (CBOT)
Na berzi u Čikagu pšenica se trgovala po $186.7/t, što je gotovo identično vrednosti u Evropi kada se preračuna.
Mineapolis (MGEX)
U Mineapolisu cena pšenice bila je znatno niža – $160.9/t, zbog veće ponude durum pšenice i manje izvozne potražnje.
Kukuruz 2025 – analiza cena i trendova
Berza Pariz
Cena kukuruza za novembar 2025. dostigla je €181.25/t, što je više nego na američkim tržištima.
Berza Čikago
Na CBOT-u kukuruz je koštao $163.5/t, stabilno tržište zahvaljujući izvozu u Aziju.
Berza Mineapolis
Najniža cena zabeležena je u Mineapolisu – $146.9/t, što ga čini najpovoljnijim tržištem za uvoznike.
Soja 2025 – globalna potražnja i vrednosti
Berza Čikago
Soja je dostigla visoku cenu od $368/t, što odražava snažnu globalnu potražnju i rast proizvodnje biodizela.
Berza Mineapolis
Na MGEX tržištu soja se trgovala po $338.2/t, nešto niže od Čikaga, ali i dalje na visokom nivou.

Pregled cena žitarica u svetu na dan 30.9.2025. pokazuje da su tržišta nestabilna, ali nude prilike za proizvođače i trgovce. Dok pšenica beleži stabilne vrednosti između Evrope i Amerike, kukuruz i soja pokazuju veće razlike.
Praćenje globalnih berzi i pravovremeno reagovanje postaju ključni faktori uspeha na tržištu hrane.
