
Proteklu nedelju na domaćem tržištu obeležila je smanjena aktivnost kupaca i primetan jaz između ponuđenih i traženih cena. Iako su poljoprivrednici zabrinuti zbog prolećne suše, ponuda robe je ostala stabilna.
- Pšenica: Najdominantnija kultura u trgovanju sa udelom od 75% u ukupnom prometu. Rast cene je prvenstveno rezultat veće zastupljenosti kvalitetnijeg zrna u ugovorima.
- Kukuruz: Tražnja je ostala slaba zbog izostanka izvoza i pasivnosti domaćih prerađivača. Većinom se nudio kukuruz bez analize na aflatoksin.
- Soja: Trgovanje je potpuno izostalo jer su prodavci tražili znatno više cene u odnosu na ono što su kupci bili spremni da plate.
- Ječam: Zabeležen je pad cene u odnosu na prethodni period.
Tabelarni izveštaj cena
U tabeli ispod su navedene ponderisane cene i cenovni opsezi za primarne poljoprivredne kulture (cene su izražene u din/kg bez PDV-a).
| Kultura | Opseg cena (bez PDV-a) | Ponder cena (bez PDV-a) | Ponder cena (sa PDV-om) | Promena |
| Pšenica | 20,80 – 21,20 | 20,97 | 23,07 | +1,31% |
| Kukuruz | – | 22,30 | 24,53 | +1,36%* |
| Stočni ječam | 19,50 – 19,80 | 19,72 | 21,69 | -2,37% |
| Soja | Bez trgovanja | – | – | – |
*Statistički rast usled razlike u paritetima.
Posebni pariteti i kvalitet
- Pšenica (min. 13% proteina): Na paritetu CPT kupac trgovalo se po ceni od 21,90 din/kg bez PDV-a.
