UPOTREBA PAŠNJAKA POVEĆALA GOVEDARSTVO
Novi Sad, 22.02.2026.
I pored suše koja prati proizvođače hrane u našoj zemlji, a u kojoj stradaju i pašnjaci, svake godine se ipak poveća broj korisnika ovog poljoprivrednog zemljišta. Najbrojniji korisnici su stočari, ali ima i zloupotreba, jer neki uporno preoravaju ove prostore. Međutim, pobeđuju govedari u ispaši sa svojim muzarama i tovnim rasama. Procenjuje se da samo na vojvođanskim pašnjacima tokom sezone stado od najmanje 40.000 goveda
Najviše pašnjačkih površina je na prostoru grada Zrenjanina, 13.609 ha, opštini Novi Bečej 10.240 ha, gde se u samo dve k.o. nalazi više od 8.000 ha. U Kovinu ima 9.859 ha, Sečnju 8.264 ha, Alibunaru 7.922 ha, a na području Vršca 7.268 ha.
Na severu Banata u Čoki je 5.574 ha, od toga samo u Padeju 2.068 ha. Na području Kikinde i Kanj...








