petak, jun 13Agro servis

Da li Srbija ima najbolji prehrambrenu sigurnost u regionu? Šta kaže ministar Glamočić?

IZVOR: dnevnik.rs

BEOGRAD: Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić izjavio je da je trenutno najkritičnija tačka srpskog agrara svinjarstvo, a ocenjujući da taj sektor može da bude sređen u narednih godinu ili dve godine, ministar je naveo da je cena žive vage svinja za tri nedelje koliko je na čelu ministarstva porasla sa 160 dinara po gramu na 200 dinara plus PDV.

„To je rezultat uvođenja reda u sistem izdavanja uvoznih dozvola i obaveze da se one dopunjuju podacima neophodnim za praćenje porekla i sledljivosti proizvoda. Naročito je važno u ovom momentu, pošto se u susednoj Mađarskoj pojavila opasna zarazna bolest životinja slinavka i šap“, rekao je Glamočić za današnje izdanje Večernjih novosti.

Kako je dodao, Srbija je zemlja sa dugom tradicijom u svinjarstvu, a našla se u apsurdnoj poziciji da uvozi svinjsko meso, zbog čega je odmah reagovano kako bi se stabilizovalo tržište i zaustavili se dalji poremećaji.

„Promene u izdavanju dozvola nisu restriktivne, već neophodne za uvođenje transparentnosti i zaštitu domaće proizvodnje, kao i zdravlja građana“, naveo je Glamočić.

Naglasio je da Srbija ima najbolju prehrambenu sigurnost u čitavom regionu, naglašavajući da ne zavisi od uvoza.

„Šta god da se desi može da ima samodovoljnost u svim namirnicama. Kad imamo stabilnu cenu, ljudi će ulagati u sektor svinjarstva. Zato ćemo poštriti i povećati broj inspekcijskih kontrola. Jer mora tačno da se zna za šta može da se služi zamrznuto meso, za šta rashlađeno, kako mora da se deklariše. Ne može da bude meso iz uvoza, a da se ne naznači rok trajanja ili kada je uvezeno. Zbog dužine transporta, to meso u prodavnicama ne može da bude mlađe od sedam, a u većini slučajeva je deset dana“, naveo je ministar poljoprivrede.

Glamočić je ocenio da u proteklih 30 godina u sektoru mlekarstva nikada nije bilo ovoliko loše, a naglašava da država daje odlične podsticaje i da je podignuta proizvodnja koja je porasla za desetak odsto.

„Prošle godine, međutim, desila nam se pojava aflatoksina koji prelazi u mleko i tu smo bili limitirani u izvozu. Ta vancarinska barijera koju je EU nametnula, zbog Amerikanaca, sad košta i nas. Ograničava nam izvoz, a s druge strane imamo enorman uvoz mlečnih proizvoda. Na prvom mestu to je ‘sir’ koji u sebi sadrži palmino ulje i ne može se nazvati sirom, a nama prema nekim proračunima oduzima čak oko 25 odsto našeg otkupa mleka“, kaže Glamočić.