petak, januar 17Agro servis

FESTIVAL „PISANE I LEPE REČI“ NA SELU I O SELU U STRAGARIMA KOD KRAGUJEVCA

FOTO – OTKOS – SEDMI FESTIVAL MOJE SELO U PRIČAMA I PESMAMA ODRŽAN JE U STRAGARIMA KOD KRAGUJEVCA

Završna svečanost Sedmog festivala književnog i medijskog stvaralaštva na selu i o selu u Republici Srbiji pod nazivom „Moje selo u pričama i pesmama 2024“, sada već po ustaljenoj tradiciji, održana je 16. decembra 2024. godine u selu (nekadašnjoj varošici) Stragari kod Kragujevca.

,,Na ovogodišnjem, sedmom festivalu učestvovalo je 45 autora sa oko 65 autorskih ostvarenja – radova, sa tematikom o životu, radu i vrednostima sela i njegovog stanovništva (pesme, priče, zbirke pesama, zbirke priča, romani, studije, monografije, likovni radovi, aforizmi, karikature, dečje stvaralaštvo, zapisi iz dijaspore i slično)’’, rekao je predsednik Saveta sedmog Festivala Branislav Gulan, analitičar i publicista.

Ukupno je dodeljeno 14 Darodavnica – za pobednike po takmičarskim kategorijama, osam Darodavnica – za institucije i pojedince, 10 tzv. Specijalnih priznanja autorima – učesnicima na ovogodišnjem konkursu i 45 Zahvalnica za one koji su, svako na svoj način i prema mogućnostima doprineli organizaciji i uspehu ovogodišnjeg festivala u Stragarima i Kragujevcu, čiji je organizator kragujevačko Društva za narodno prosvećivanje „Svetionik”.
Velika darodavnica pripala je dr Miloradu Stamenoviću za „Troknjižje o zdravstvenom zadrugarstvu u Srbiji i svetu” (dve knjige na srpskom i jedna na engleskom jeziku).
Festival je jedinstvena kulturna manifestacija nacionalnog karaktera u Srbiji i na Balkanu namenjena širokom krugu stanovništva na selu, onima koji su poreklom sa sela, vole selo i koji se bave književnim, stručnim, naučnim i drugim radom vezanim za selo i njegovo stanovništvo u zemlji i našoj dijaspori.
Grad Kragujevac i Republika Srbija, prepoznali su vrednost i značaj Festivala književnog i medijskog stvaralaštva na selu i o selu u Republici Srbiji „Mojeselo u pričama i pesmama 2024” jer se festival nalazi u programu kulturnih događanja u okviru Grada Kragujevca i u kalendaru republičkih (i nacionalnih) kulturnih manifestacija u Republici Srbiji.

Društvo za narodno prosvećivanje

SVETIONIK – K r a g u j e v a c

Stragari su znamenito podrudničko i šumadijsko selo (nekada varošica, za varošicu proglašeno 1922. godine – pre 102 godine) u predelu Gornje Jasenice, sa bogatom prirodom i istorijom, više kulturno-istorijskih događaja, spomenika i sećanja sa ovih prostora (od srednjovekovnog grada Srebrnice, letnje rezidencije despota Stefana Lazarevića, preko manastira Voljavče, Blagoveštenja i Petkovice, zatim Atanasija – Tanaska Rajića, Karađorđevog barjaktara i junaka u boju na Ljubiću i Janićija Đurića, Karađorđevog sekretara i drugih ustanika i boraca iz svih ratova kroz koje su Srbija i Šumadija prolazili, pa pilota Miodraga Tomića, jednog od prvih srpskih olimpijaca Dušana Miloševića, novinara Branka Milovanovića, nedavno preminulog profesora Miodraga Panića i mnogih drugih, do svih dosadašnjih i današnjih stanovnika iz ovog mesta – seljaka, radnika, zanatlija, učitelja, profesora, lekara, inženjera i tehničara, pisaca i umetnika i ostalih.

,,Imajući sve to u vidu, Društvo za narodno prosvećivanje „SVETIONIK“ iz Kragujevca, pored nekoliko svojih aktivnosti i programa pre devet godina sačinilo je i projekat: Organizovanje festivala književnog (a od pre dve godine i medijskog) stvaralaštva na selu i o selu u Republici Srbiji pod nazivom „Moje selo u pričama i pesmama“. Koncipirali smo je kao jedinstvenu kulturnu manifestaciju nacionalnog karaktera (koja je sada postala već tradicionalna) na prostorima Srbije i Balkana koja je, pre svega, namenjena širokom krugu stanovništva na selu, zatim onima koji su poreklom sa sela, ali i svim ostalim ljudima koji vole selo – u gradovima i selima, prirodu i zdrav život, kao i onima koji se bave književnim, stručnim, naučnim i drugim radom koji je vezan za selo i njegovo stanovništvo u našoj zemlji i srpskoj dijaspori. Do sada smo organizovali sedam festivalskih smotri „pisane i lepe reči“ na selu i o selu u Republici Srbiji, sa završnim programima u Smederevskoj Palanci (prvo), u Grockoj – gradskoj opštini Beograda (dva puta) i u Stragarima i Kragujevcu (tri puta). Napomenuo bih da je Grad Kragujevac prepoznao vrednost i značaj ovog projekta, da smo „upisani“ u programu kulturnih događanja u okviru Grada, da imamo odgovarajuću podršku i materijalnu pomoć, da su Stragare i Kragujevac sa ovim festivalom, pored ostalih, i u kalendaru republičkih (i nacionalnih) kulturnih manifestacija u Republici Srbiji, što smatramo da je posebno važno i značajno“, naglasio je direktor Sedmog festivala „Moje selo u pričama i pesmama 2024.“, dr Milutin Matić.

Na „kulturnoj svečanosti“ uz kulturno-umetnički program, proglašeni su i pobednici. Tako je dodeljena „Velika darodavnica“ sa zlatnikom za apsolutnog pobednika, zatimn 14 „Darodavnica“ – za pobednike po takmičarskim kategorijama, osam „Darodavnica“ – za institucije i pojedince, 10 tzv. „Specijalnih priznanja“ autorima – učesnicima na ovogodišnjem konkursu i 45 „Zahvalnica“ za one koji su, svako na svoj način i prema svojim mogućnostima, značajno doprineli organizaciji i uspehu ovogodišnjeg festivala u Stragarima i Kragujevcu.

Ovogodišnji žiri su činili: Miomir Filipović Fića (prošlogodišnji pobednik), predsednik, Mirela Mitrić (najbolja autorka u kategoriji medija), član i akademik prof. dr Radenko S. Krulj, (predsednik Organizacionog odbora Festivala) član. Predsednik Saveta festivala bio je Branislav Gulan, analitičar i publicista iz Novog Sada (jedan od najvećih poznavalaca problematike sela i poljoprivrede u Srbiji), a direktor Festivala je dr Milutin Matić, sociolog sela, rođen u selu Masloševu i đak u OŠ „Julijana Ćatić“ u Stragarima.

U prethodnim godinama organizovano je šest festivalskih smotri „pisane reči na selu i o selu“, na kojima je učestvovalo 512 autora, sa oko 1.050 autorskih radova, a najuspešnijim autorima dodeljeno je šest „Velikih darodavnica“, 90 „Darodavnica“ za autore (pobednike po takmičarskim kategorijama), institucije i pojedince (koji su značano pomogli organizovanju festivalskih smotri, oko 160 „Specijalnih priznanja“ za autore (za doprinos književnom i medijskom stvaralaštvu u zemlji i dijaspori) i više od 200 „Zahvalnica“ (za sve one koji su učestvovali u održavanju i uspehu na prethodnim festivalima), uz prisustvo više od 3.000 učesnika i posetilaca na završnim svečanostima, promocijama zbornika i knjiga autora – učesnika na dosadašnjih šest festivala i drugim prigodnim skupovima…

Pored toga, Društvo „Svetionik“ je pripremilo i objavilo i dva zbornika izabranih radova – „Darodavnice sela Srbije“ i „Duhovna lampa svetluca u srpskom selu“, koje su priredili prof. dr Radenko S. Krulj i dr Milutin Matić. Planiramo da pripremimo i objavimo i treći zbornik izabranih radova sa Šestog (prošlogodišnjeg 2023. godine) i Sedmog (ovogodišnjeg od 2024. godine) Festivala književnog i medijskog stvaralaštva na selu i o selu u Republici Srbiji koji je nazvan „Kragujevačko-stragarski zbornik“, sa naslovom „I u selu se piše, peva i sanja“.

,,Autor i realizator celokupnog projekta „Moje selo u pričama i pesmama“, manifestacije u Stragarima je Društvo za narodno prosvećivanje „Svetionik“ iz Kragujevca, a veliku pomoć i podršku u ovom poduhvatu i njegovoj ovogodišnjoj realizaciji ovo udruženje ima i od Grada Kragujevca (generalni pokrovitelj), Kompanije „MALBEKS WBI“ iz Beograda, MZ Stragari, Osnovne škole „Julijana Ćatić“ i Lovačkog udruženja „Srebrnica“ iz ovog mesta, TP „Gruža“ d.o.o. iz Kragujevca, Srpske Kraljevske Akademije nauka (SKANU) i drugih“, naglasio je predsednia Društvo ,,SVETIONIK’’ dr Milutin Matić.

Foto – OTKOS – S. Dabižljević – Uručivanje priznanja u Stragarima

Dobitnici priznanja za 2024. godinu

A) Velika darodavnica

  1. Dr Milorad Stamenović
    Inventis d.o.o. – Beograd (Srbija);
    Universite Cote d Azur – Nica (Francuska)
    Za „Troknjižje o zdravstvenom zadrugarstvu u Srbiji i svetu“
    (dve knjige na srpskom i jedna na engleskom jeziku)

B) Darodavnice (autori)

  1. Ivana Albunović
    List „Politika“ – Beograd
    Za članak „Dugoročno gledano, ovo je šansa za srpsku jabuku“
  2. Radiša Blažević
    TP „Gruža“ – Kragujevac
    Za zbirku pesama „Gružanske zore“
  3. Slaviša Dabižljević
    Novosadska TV – Novi Sad
    Za TV emisiju o selu i poljoprivredi „OTKOS“
  4. Zorka Delić
    List „Dnevnik“ – Novi Sad
    Za članak „Setva u Srbiji premašila prognoze – 2024.“
  5. Miloš Milića Ignjatović
    „Kragujevačke novine“ – Kragujevac
    Za zbirku priča „Gruža daruje“
  6. Dr Dragica Ilić
    Udruženje srpskih književnika u otadžbini i rasejanju – Niš
    Za priču „Zorica“
  7. Jovan Jovanović
    TV produkcija „Agro Jug Medija“ – Niš
    Za TV emisiju „Naša sela“
  8. Dr Andon Kostadinović
    Dr Dragoljub B. Đorđević
    Fakultet „Konstantin Veliki“ – Niš
    Za sociološke zapise „Lepa sela lepo kopne“
  9. Živko Madžarević
    Književno društvo „Zapis“ – Gornji Milanovac
    Za sonetni venac „Goro nad gorama“
  10. Marija Miladinović Lisov
    RTS – Beograd
    Za TV prilog „Srbi se vraćaju u Dalmaciju, nastavljaju gde su stali“
  11. Mileta Miloradović
    Kragujevac
    Za karikature „Motivi sa sela“
  12. Kosta Rajević
    List „Poljoprivrednik“ – Novi Sad
    Za članak „Selo na raskršću“
  13. Snežana Tmušić
    Vrnjačka Banja – Beograd
    Za likovno stvaralaštvo „Zaboravljeno selo“

V) Darodavnice (institucije i pojedinci)

1.Gradu Kragujevac – Kragujevac
2.Osnovna škola „Julijana Ćatić“ – Stragari
3.Kulturno-prosvetna zajednica Srbije Beograd
4.Prof. dr Slobodan Nešković – Beograd
5.Branislav Gulan, aanalitičar i publicista – Novi Sad
6.Milann Bjelić – Kompanija „Malbex WBI“ d.o.o. – Beograd
7.TP „Gruža“ d.o.o. – Kragujevac

  1. Srpska Kraljevska Akademiji naučnika i umetnika (SKANU) – Beograd

Dozvoli obaveštenja o novim vestima! Da Ne hvala