Novi Sad, 20.12.2024.
Upravni odbor Udruženja „Agroprofit” danas je najavio da će uskoro biti održana godišnja Skupština, na kojoj će biti dopunjen statut sa odredbama o radu Proizvođačke grupe odgajivača tovnih rasa naspram Zakona o zaštiti tržišta poljoprivrednih proizvoda.
Odgajivače tovnih rasa u budućnosti očekuju veću zaštitu našeg tržišta, koje ugrožava neopravdan uvoz teladi iz Rumunije i nedostatak tržišta.
Prema broju tovnih goveda mlađih kategorija, Srbija nema potrebu za uvozom tovnog podmlatka i junećeg mesa do druge polovine iduće godine. Do tada će biti junadi u tovu i za izvoz, ali u drugoj polovini godine, u vreme turističke sezone, moguća je veća potrošnja i nestašica junećeg mesa. Zbog ove procene tovljačima je poručeno da nastave tov, jer cena u prometu žive junadi od 3,10-3,20 evra/kg je profitabilna i ne utiče na novo povećanje cene u mesarama.
Potrebe domaće klanične industrije za junadi se kreće od 86.000-92.000 grla, a ako se ostvari izvoz broj potrebnih junadi se povećava do 150.000 grla.
Udruženje je obavešteno da je u više navrata od juna meseca uputilo poziv ministru poljoprivrede dr Aleksandru Martinoviću da poseti dve-tri farme i da se upozna sa regionalnim programom razvoja tovnog govedarstva u Srbiji i sektorskom analizom ovog dela stočarstva, ali odgovora nema. Državna administracija odavno nema uvid u celinu, a planira se nova Strategija o poljoprivredi Srbije, ali gazdinstva koja se bave tovnim govedarstvom su zadovoljni sa visinom i namenom izdvojenog novca, čime je ispunjeno i obećanje predsednika Aleksandra Rudrugim zemljama.
Ovi stočari smatraju da je sada najvažnije širenje stada goveda, jer je u Evropskoj uniji sve manja ponuda goveđeg mesa, a naša ponuda sa cenom se uklapa u najmanje 50 zemalja, ali taj plasman sprečavaju transportni troškovi. Zbog ovog troška se očekuje veća isporuka junetine u Italiju i obnavljanje saradnje sa Grčkom i Turskom.
Stručnjaci, koji su za procenu tržišta angažovali Udruženje Agroprofit, došli su do saznanja da se iz Argentine, Brazila, Urugvaja, Perua, Kolumbije… uvozi u EU govedina mnogo lošijeg kvaliteta, po niskim cenama, pa se u mesarama takvo meso može kupiti i za 3-4 evra/kg!
Upravni odbor je upoznat sa povećanjem broja kvalitetnih priplodnih tovnih rasa u Srbiji i tim povodom je zaključio da je potreban stručan i prihvatljiv program razmnožavanja u čistoj rasi, jer već dugo nismo na ovim prostorima imali nove linije bikova. Priplodni bikovi su neophodni za gotovo sve veće farme hereforda i šarolea. Kod povećanja stada angusa i šarolea iz uvoza (zemlja porekla Mađarska i Rumunija) primećena su odstupanja od rasnih karakteristika. Farmeri koji goveda uvoze iz Rumunije imaju dokumentaciju iz ove zemlje bez važećeg pedigrea za premije u Srbiji. Zbog toga je i preporučeno da odgajivačke organizacije i inspektori provere prateću dokumentaciju, jer se može dogoditi da ova manje kvalitetna grla „popreko“ dospeju na listu za premije. Udruženje je zadovoljno što je predlog njihovog člana, Mladena Jančića o zadržavanju junica na farmama iznet pre godinu dana prihvaćen i što će do kraja godine za ove namene biti isplaćeno 100.000 dinara. Zastoj u ovoj isplati i obračunu, kako kažu u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede je nastao zbog grešaka koje su navodno nastale u Bio Sensu, Institutu koji pruža usluge Upravi za agrarna plaćanja. Stočarima baš i nije jasno otkud ovaj Institut u modelu praćenja govedarstva i koliko ta usluga košta. Zaključeno je da delegacija odgajivača o ovoj temi razgovara u pomenutoj Upravi za koju smatraju da zaslužuje veću kadrovsku podršku od nadležnog Ministarstva. Primećeno je da vodeći tim u ovoj Upravi želi da prati potrebe stočara i da ne žale trud u svođenju računa koji su nastali u prošlom periodu.
Udruženje privodi kraju pripreme za uvoz priplodnih bikova iz Slovačke i to bez posrednika u trgovini, što su partneri u pomenutoj zemlji prihvatili.
I dalje gazdinstva koja se bave tovnim govedarstvom smatraju da je neophodno što pre pronaći tržišta za juneće meso, jer ćemo kao tradicionalni proizvođači uvek imati dovoljno goveda za svoje potrebe. Eventualni nedostatak ili potražnja veća od ponude mogu se dogoditi tek u drugoj polovini iduće godine. Kod odgajivača u štalama se nalazi 50.930 goveda starosti od 1 do 5 meseci i 61.927 grla starijih od 5 meseci. Poznato je da je trgovina govedine u svetu razvijena i da godišnje iznosi 12.074.000 tona. Najveći izvoznik su Brazil, Indija, USA, Australija i Argentina…