Utorak, maj 5Agro servis

PEROM I KAMEROM: PRVI OTKOSI SE NIŽU, ALI SU TANKI, KUKURUZ USPORENO NIČE, PAŠNJAKE I DALJE PREORAVAJU

nASLOVNA FOTOGRAFIJA: Tanak otkos 

Prvi otkosi se nižu, ali su tanki jer za brži rast trave nije bilo dovoljno vlage. Stočari širom zemlje kose livade, mladu detelinu i površine uz kanale i reke. Mnogi su zabrinuti zbog najavljene suše kada i najbolji pašnjaci za par dana usahnu. Od nedavno farmeri najviše se raduju uspelom košenju i baliranju polusuve raži. Njihova briga je i uspeh setve kukuruza i soje. Naime, osim zrna od ovih biljaka gotovo svi koriste i stabljiku. Stočari koji imaju sisteme za navodnjavanje razmišljaju i o drugoj žetvi neke od kvalitetnih trava, a od deteline očekuju još najmanje dva otkosa. 

Setva kukuruza još nije završena, ali se očekuje da se to dogodi do 10. maja. Na pojedinim oranicama kukuruz je iznikao ali ima i površina gde se to nije još dogodilo, iako je setva obavljena još pre dve nedelje. U Vojvodini najmanje kukuruza biće posejano u Banatu, jer već godinama nemaju zadovoljavajući rod. Iako je ovo područje pogodno za setvu suncokreta, neki još odmeravaju da li će ući u proizvodnju ove uljarice, jer nisu bili zadovoljni sa prošlogodišnjim prinosom.

Kukuruz sporo niče

Pašnjaci namenjeni stočarima i dalje su meta pojedinih ratara koji preoravaju ove travnate površine. Poznata novinarka lista Dnevnik, Zora Delić snimila je deo uzoranog pašnjaka uz put Žabalj-Zrenjanin. Pašnjaci će ovih dana biti i ozbiljna tema u razgovoru stočara iz Vojvodine sa predstavnicima Uprave za poljoprivredno zemljište, jer Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede želi da ove površine budu korišćene prema zakonu. Stočari su nezadovoljni i sa načinom na koji vodoprivreda gazduje travnatim površinama uz nasipe reka i kanala. Već godinama, kako su primetili, ove površine sa i bez nadoknade dobijaju pojedinci bliski ovim preduzećima. Tako, kosci ovih površina bez stoke tokom zime prodaju farmerima vlasnicima ovaca i krava. To je i povod za protest farmera prema ovim preduzećima. 

Uzorani deo pašnjaka nedaleko Žablja