
Beograd, 14. april 2025.
Predsednica Narodne Skupštine Republike Srbije Ana Brnabić, primila je danas predlog Udruženja “Agroprofit”, za dopunu Zakona o ministarstvima, koji se menja prilikom imenovanja nove Vlade. U pomenuti Zakon, udruženje “Agroprofit” iz Novog Sada, predložilo je da se, u delu koji regučiše rad ministarstva poljoprivrede, unese i uvođenje Ombudsmana za hranu i Uprave za stočarstvo.
U prethodna dva izbora Vlade, dat je isti predlog, ali Ministarstvo poljoprivrede se sa time nije saglasilo. U celini prenosimo pismo i formulacije za navedene predloge.
Poštovana,
Obraćamo Vam se sa predlogom da u Zakon o ministarstvima koji pripremate za sednicu Narodne Skupštine, uvrstite dva naša predloga, koja ćemo obrazložiti po treći put, jer Vaši saradnici nisu imali volju, a izgleda ni znanje, da uvaže ove predloge ranije.
Predlažemo da u okviru Zakona o ministarstvima u delu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede (ako će se tako zvati), pored postojećih nabrojanih uprava, upušete novu – Upravu za stočarstvo. Ovu Upravu imaju sve stočarski napredne zemlje.
Drugi predlog je uvođenje Ombudsmana za hranu, kao poslovno-moralnog korektora i medijatora u ovoj oblasti.
Pad stočarstva je brojčano veliki, posebno u svinjarstvu – uvozimo više od 400.000 prasadi godišnje, jer su nestručno odobravane dozvole za uvoz na štetu domaćih proizvođača. Davana je saglasnost na uvoz 100.000 tovljenika bez datuma realizacije i to je omogućilo obaranje cena kod domaćih odgajivača. Da smo imali Ombudsmana za hranu i Upravu za stočarstvo, to se ne bi dogodilo. Slična je situacija i sa mlekom. Nije tačno da imamo viškove, već imamo selektivan otkup od strane mlečne industrije, na štetu malih proizvođača. Oni imaju više mleka u ponudi od velikih farmi i potrebno ih je sačuvati.
U pogledu kompetentnosti, sastav ministarstva za poljoprivredu je niskog nivoa, jer su došli slabiji kadrovi po stranačkoj liniji, a to ozbiljnost posla u poljoprivredi ne trpi.
Ove dve organizacijske dopune Zakona o mistarstvima su neophodne, da se brže, potpunije, pravilno i na vreme koriste podsticaji koje je država odvojila i to je u istoriji najveći iznos prema poljoprivredi i selu.
Više od ovoga i nije potrebno, ali da se i ne smanjuje. Za gazdinstva je veliki kvalitet predvidljivost mera i isplata na vreme.
Ovi predlozi našeg i još nekih udruženja, su po treći put pred Vama i nadam se da će kod formiranja nove Vlade biti uvaženi.
Pojedinci u Ministarstvu poljoprivrede unošenjem ove dve dopune, smatraju da se ugrožavaju njihove pozicije, pa su u odgovoru za našu inicijativu, predsedniku Vučiću odgovorili: „Mi to već radimo“. Prevara!
Sve što nam se događa u sektoru poljoprivrede, a pogotovo stočarstva, dobrim delom je vezano za nedostatak stručnosti i inicijative Ministarskog Kabineta i Vi to dobro znate!
Nadamo se da ćemo biti u prilici da novom ministru poljoprivrede iznesemo i organizaciona i statusna rešenja o položaju gazdinstava, posebno proizvođača mleka i odgajivača goveda.
U nastavku su Obrazloženje predloga za Upravu za stočarstvo i Ombudsmana za hranu.
********
Poštovani,
Dostavljamo Vam predlog teksta za novi Zakon o ministarstvima, koji će razmatrati Narodna skupština Srbije. U ovom trenutku reč je o dve inicijative – o formiranju Uprave za stočarstvo i uvođenje ombudsmana za hranu.
***
Obrazloženje o Upravi za stočarstvo: Sektor stočarstva se smanjuje u skoro svim proizvodnjama. Posebno je kritično u tovnom i mlečnom govedarstvu, ali i svinjarstvu. Razlozi su višestruki, a uglavnom je reč o teškoćama primarnih proizvođača, koji su često sputavani niskim otkupnim cenama, bespotrebnim uvozom i nedostatkom stručne pomoći (ima izuzetaka).
Uprava za stočarstvo je potrebna da bi pospešila primenu standarda u stočarstvu (odgajivačka selekcija) i zaštita domaćih proizvođača od uvoza, razvila bi potrebnu evidenciju i informisanost o stanju u celom sektoru i na osnovu toga odobravali ili ne uvoz.
Uprava će na osnovu ustanovljene evidencije o vrsti i kategoriji stoke biti u mogućnosti da kreatorima agrarne politike, pre svega, Ministarstvu poljoprivrede, pruži i niz podataka za donošenje programa i podsticajnih mera. Uprava bi bila i predlagač svih odluka i propisa odgajivačkog programa, kao i kontrolor programa rada savetodavnih službi u sektoru stočarstva.
Za rad ove uprave, uglavnom, postoje kadrovi u odelenju za stočarstvo u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, a prema naglašenoj potrebi može da se po ubrzanom postupku donese sistematizacija za poslove i zadatke u Upravi za stočarstvo.
Predlog teksta o Upravi za stočarstvo, koji je sastavni deo teksta o Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. (Napomena: moguće je da ovo Ministarstvo bude prošireno ili da bude vezano za neke druge oblasti, kao što je trgovina, što je nebitno za implementaciju teksta koji predlažemo.)
UPRAVA ZA STOČARSTVO, kao organ uprave u sastavu Ministarstva za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu, obavlja poslove državne uprave i poslove koji se odnose na: razvoj i praćenje stočarstva, povećanje broja i kategorija stoke, primenu odgovarajućih programa inovacija, odobravanje izvoza i uvoza životinja, kontrolu rada savetodavnih poljoprivrednih službi u sektoru stočarstva, proveru opravdanosti ulaganja i održivosti za programe investicija, neophodnost i primenu Zakona o dobrobiti životinja, mere za očuvanje i zaštitu genetskih resursa i povećanja korišćenja pašnjaka, posebno mera za podjednak razvoj stočarstva u regionima sa otežanom poljoprivrednom proizvodnjom, programe za razvoj ekološkog stočarstva, izradu propisa i mera za učešće u podsticajima, realizaciju mera i strategija u ovoj oblasti, praćenje sektora tržišta i predlaganje mera i izrade procena na tržištu, saradnju sa evropskim institucijama i projektima iz ovog delokruga, sprovođenje zootehničkih mera i koncipiranje pravila za udruživanje proizvođača, sprovođenje programa selekcije, implementaciju novih biotehnologija u stočarstvu, upravljanje bankom gena domaćih životinja, kontroliše organizaciju tržišta u sektorima govedarstva, svinjarstva, ovčarstva, kozarstva, živinarstva, pčelarstva i ribarstva, posebno se zalaže za uzgoj kopitara, kao i druge poslove određene zakonom.
U poslednji stav teksta o Ministarstvu poljoprivrede u Zakonu o ministarstvima upisati sledeći pasus:
Ministarstvo uvodi u rad ombudsmana za hranu, kao zaštitnika potrošača i proizvođača.
Osnovni zadatak je obezbeđivanje pune poslovne i poštene saradnje u lancu prodaje, proizvodnje i potrošnje hrane, sa ciljem da se očuvaju mali farmeri putem jasne cenovne politike u svim sektorima, kao i da se prati realizacija podsticaja i mera u sektoru proizvodnje i prerade hrane.
Rad ombudsmana se reguliše posebnim pravilnikom, koje donosi Ministarstvo poljoprivrede.
U nadi da izneti predlozi o donošenju zakona mogu biti korisni, zahvaljujemo se na pažnji.