
izvor:blic.rs
Na lokalnim stočnim pijacama, cena prasadi iznosi između 300 i 400 dinara po kilogramu, a tovljenika 110 do 120 kilograma između 140 i 150 dinara
Po zabrani uvoza stoke iz Nemačke, cene domaćih prasadi su porasle, ali su se tovljenice počele jeftiniti
Klanice kilogram žive vage plaćaju 160 dinara, pa je u ovom trenutku gubitak najmanje 50 evra po grlu, tvrdi Miloš Teodorović, odgajivač iz Mačve
Kako je „Blic Biznis“ već pisai, a prema podacima sa lokalnih stočnih pijaca, trenutna cene “žive vage” prasadi kreće se u rasponu od 300 do 400 dinara za kilogram, dok je cena svinja telesne mase od 110 do 120 kilograma, tek između 140 i 150 dinara za kilogram.
Nakon što je Ministarstvo poljoprivrede u januaru zabranilo uvoz stoke zbog pojave slinavke i šapa u Nemačkoj, odgajivači prasadi i svinja su se našli u velikoj neprilici.
Cena prasadi raste, a tovljene svinje su sve jeftinije.
Na velikim mukama su stočari u Mačvi. Dok u ostalim krajevima Srbije kilogram prasadi žive vage košta od 300 do 350, u Mačvi se najviše prodaje po 500 dinara.
Istovremeno, tovljenici su sve jeftiniji i ovih dana klanice kilogram žive vage plaćaju 160 dinara plus PDV.
Iako navikli na poremećaje na tržištu, ovdašnji stočari se hvataju za glavu jer ne pamte da je nekada prase težine 30 koštalo kao svinjče od 100 kilograma.
– Prasad koja se uvoze iz Danske je jeftinija, a od kako je uvoz zabran jen i kako je porasla cena domaćih prasadi uopšte se ne isplati tov svinja. U ovom trenutku po svakom tovljeniku gubitak je najmanje 50 evra, a može da bude i veći ako cena nastavi da pada – kaže Miloš Teodorović.
Po njegovom mišljenju prasad u Mačvi su najskuplja jer je ovaj kraj najveći proizvođač svinjskog mesa u Srbiji i gde u svakom trenutku na velikim farmama i individualnim gazdinstvima ima oko 250.000 tovljenika. Međutim, po 500 dinara i više za kilogram žive vage niko neće da ih kupi jer nema računice u tovu.
– Sa visokom cenom prasadi nismo konkurentni na stranom, a dok padaju cene tovljenika niko neće da ih kupuje na domaćem tržištu. Čak i da prasad pojeftini neizvesno je da li će moći da se prodaju jer nema računice u tovu – kazao je Teodorović i trenutnu situaciju u svinjarstvu ocenio kao „veoma tešku“.
Stočari iz Mačve smatraju da cenu tovljenika „obara“ nekontrolisan uvoz mesa. Otud i velike razlike u cenama u trgovinskim lancima gde kilogram buta košta od 500 do 900 dinara, prenosi Telegraf.