IZVOR:POLITIKA
Spremite skladišta za bolje ponude otkupljivača na jesen – savet je stručnjaka ratarima
Protekle nedelje na domaćoj berzi manje se trgovalo kukuruzom, dok je pšenica posle dužeg vremena preuzela primat u prometu. Kada je reč o svim primarnim poljoprivrednim proizvodima, negativan trend cena nastavio se i protekle sedmice, objavila je Produktna berza iz Novog Sada.
Za razliku od prethodnog perioda, kada je kukuruz bio dominantna kultura u trgovanju, sada je promet bio niži za oko 90 odsto, a cena kukuruza padala je kako je nedelja odmicala. Njime se trgovalo u cenovnom rasponu od 17,5 do 18,8 dinara po kilogramu, bez PDV-a. Srednja cena bila je za 4,51 odsto niža u odnosu na nedelju dana ranije. Berzanski stručnjaci napominju da je prvi put ponuđen i kukuruz novog roda, ali da je generalno bila slaba tražnja za ovim poljoprivrednim proizvodom.
Istovremeno, najveći promet bio je na tržištu pšenice, gde je žito novog roda činilo 72 odsto ukupnog nedeljnog prometa. Berzanski ugovori zaključeni su u cenovnom rasponu od 20,5 do 21 dinar, bez PDV-a a i pšenica je bila jeftinija za 0,48 odsto u odnosu na prethodnu nedelju, navodi se u poslednjem izveštaju.
Kako se zahuktava žetva, tako nervoza na svetskim berzama raste, a to se odražava i na naše tržište.
U Srbiji se žito otkupljuje gotovo u dinar po istoj ceni kao u julu prošle godine, ali stručnjaci sa kojima smo razgovarali ipak su optimistični. Veruju da se neće ponoviti prošla godina kada je početna cena u žetvi bila praktično i najviša, što je suprotno ekonomskoj logici. Niske cene pšenice posle perioda rasta iznenadile su i evropske ratare. Cena žita se naglo „spustila” na 221 evro za tonu, za isporuke u septembru. U Francuskoj najavljuju manji rod za 13 odsto.
– Zbog toga spremite skladišta za bolje ponude otkupljivača na jesen – savet je stručnjaka specijalizovanog portala „Agroinfonet”.
Kako se navodi, u suštini mnogo toga zavisi od dešavanja u crnomorskom regionu. I cene žita u Ukrajini su sve niže, što podstiče prodaju, pa je u julu već izvezeno više od 800.000 tona žitarica. Konkretno pšenice 256.000 tona (za 20 odsto više nego 2023. u istom periodu).
Napominje se i da će, po novoj proceni, rod pšenice u Rusiji biti 84 miliona tona, dok je do sada pominjan podatak od oko 80,5 miliona i to je, kako smatraju poznavaoci tržišta, jedan od osnovnih razloga za pad cene žita na svim berzama uz činjenicu da su zalihe „stare” pšenice u SAD za 23 odsto veće u odnosu na prošlu sezonu.
Agrarni analitičar Žarko Galetin nedavno je izjavio za „Politiku” kako smatra da će svetski bilansi ipak biti prilično nategnuti. Zato očekuje će se tržište vratiti u normalu, u smislu da bi cena pšenice od jeseni mogla blago da raste da bi dostigla sezonski pik pred novu godinu.
– Prošla ekonomska godina bila je van tržišne logike. Očekujem relativno uobičajenu godinu što se tiče cenovnih pomeranja, ali ne sa tako brzim rastom odmah od septembra. Mislim da proizvođači mogu da se nadaju nešto boljim zaradama jer u svakom slučaju ne očekujem da će cena padati – rekao je Galetin.