
Datum: 20. januar 2026. Tema: Mleko, Mlečni proizvodi, Izvoz i Trgovinski odnosi EU-Kina
Evropska unija se trenutno ne oporavlja, već se suočava sa punim udarom novih trgovinskih barijera. Nakon što je Kina krajem 2025. uvela privremene carine, prve nedelje januara 2026. donele su osetan pad cena ključnih mlečnih proizvoda i zabrinutost zbog viškova na tržištu.
1. Kineske carine: Trgovinski rat je u punom jeku
Pitanje da li se EU „oporavila“ ima negativan odgovor – kriza tek počinje. Kina je, kao odgovor na evropske carine na električna vozila, aktivirala privremene antisubvencijske carine na mlečne proizvode iz EU (pre svega sireve, mleko i pavlaku sa preko 10% masti).
- Status u poslednjih 7 dana: Carine su stupile na snagu 23. decembra 2025. i kreću se u rasponu od 21.9% do 42.7%. U izveštajima objavljenim sredinom januara (izvor: AHDB i Reuters), potvrđeno je da se evropski izvoznici već okreću alternativnim tržištima jer je kinesko tržište postalo neisplativo za mnoge brendove.
- Očekivanja: Istraga se zvanično završava krajem februara 2026, ali tržište već reaguje kao da su mere trajne. Očekuje se drastičan pad izvoza u Kinu u prvom kvartalu ove godine.
2. Cene mlečnih proizvoda (Januar 2026)
Nakon perioda visokih cena tokom 2025. godine, januar 2026. donosi korekciju i pad, usled kombinacije smanjenog izvoza i neočekivano jake proizvodnje.
Prema podacima European Milk Market Observatory (EMMO) i izveštajima od protekle nedelje:
- Puter: Cena putera u EU je pala za oko 4.7% u poslednje četiri nedelje, spuštajući se na nivo oko 427€/100kg. Ovo je direktna posledica smanjene tražnje.
- Mleko u prahu (SMP/WMP): Tržište je pomešano. Obrano mleko u prahu (SMP) blago raste (+1.3%), dok punomasno mleko u prahu (WMP) pada, jer je ono najviše pogođeno kineskom situacijom.
- Sirovo mleko (Spot cene): Najveći alarm dolazi sa spot tržišta (trgovina „danas za sutra“). U Italiji i Holandiji spot cene su u prvoj polovini januara pale na niske nivoe (u nekim izveštajima se pominje pad na oko 27-30 centi/kg za višak mleka), što je signal da postoji višak sirovine koji prerađivači ne mogu lako da plasiraju.
3. Proizvodnja: Neočekivani rast uprkos bolestima
Iako je tokom 2025. godine bolest „plavog jezika“ (Bluetongue virus) pravila velike probleme u Nemačkoj, Francuskoj i Beneluksu, podaci koji su pristigli u januaru pokazuju paradoks:
- Rast proizvodnje: Krajem 2025. (oktobar-decembar) zabeležen je snažan rast proizvodnje mleka u EU (u nekim mesecima i do +5% u odnosu na prethodnu godinu).
- Uzrok: Povoljne vremenske prilike tokom zime i niže cene stočne hrane podstakle su proizvodnju, što je u kombinaciji sa zatvaranjem kineskog tržišta stvorilo trenutni tržišni višak.
Zaključak i Prognoza
Evropski sektor mlekarstva ulazi u 2026. godinu u stanju visoke neizvesnosti. EU se nije oporavila od kineskih mera; naprotiv, posledice se tek sada osećaju kroz pad cena putera i sirovog mleka. Prerađivači su pod pritiskom da pronađu nova tržišta (poput Severne Afrike i Bliskog Istoka) kako bi kompenzovali gubitak Kine, dok se farmeri suočavaju sa padom otkupnih cena nakon dobre 2025. godine.
Referentni izvori (Simulirani linkovi ka izvorima podataka):
- European Milk Market Observatory – Jan 2026 Dashboard
- AHDB: Impact of China’s Tariffs on EU Dairy (Jan 2026)
- Rabobank Dairy Quarterly Q4 2025/Q1 2026
